• Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie klasy VIII,

          • Na stronie internetowej naszej szkoły zamieszczamy zakładkę z linkami do stron internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie w celu szybkiego i łatwego dotarcia do pojawiających się tam na  bieżąco informacji i materiałów związanych z egzaminem ósmoklasisty. 

          • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wierszoklepki"

          • 18 listopada 2022r. uczniowie szkół podstawowych z Gminy Kalwaria Zebrzydowska wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Wierszoklepki" w kategorii klas I-III, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci.

            W konkursie wzięło udział 46 uczestników z 8 szkół naszej Gminy: Szkoła Podstawowa w Leńczach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zarzycach Wielkich, Zespół Szkół nr 3 w Przytkowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym Kępki, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach, Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym oraz Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
             

            Klasa 1

            - miejsce 1: Bucka Emilia (Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym)

            - miejsce 2: Gaura Emilia (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany)

            - miejsce 3: Charymska Lena (Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym)

            - wyróżnienie : Dyrga Alicja (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany)

             

            Klasa 2

            -miejsce 1: Sermet Antoni (Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach)

            -miejsce 2: Piwowarczyk Filip (Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim)

            -miejsce 3: Zawora Piotr (Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim)

            - wyróżnienie : Czermak Jakub (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zarzycach Wielkich)

            -wyróżnienie: Nimoi Khrystyna (Zespół Szkół nr 3 w Przytkowicach)

             

            Klasa 3

            -miejsce 1: Para Antoni (Szkoła Podstawowa w Leńczach)

            -miejsce 1: Żak Roksana (Szkoła Podstawowa w Leńczach)

            -miejsce 3: Rajda Klaudia (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisłąwiu Dolnym Kępki)

            - wyróżnienie: Płaszewski Ignacy (Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach)

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów.

             

            Składamy serdeczne podziękowania:

            Panu Burmistrzowi Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustynowi Ormantemu za wsparcie finansowe, Nauczycielom i Rodzicom za zaangażowanie oraz Uczniom, którzy tak wspaniale przygotowali się do tego konkursu.

            Koordynatorzy: Karolina Sermet, Katarzyna Kopycińska, Iwona Wróbel

          • Program profilaktyki nowotworów wątroby

          • Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka wątroby

            Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej realizujący projekt pn. „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie” zapraszają do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku zakażenia HBV i/lub HCV.

            Zakażenia wirusami HBV i/lub HCV wywołują wirusowe zapalenie wątroby – odpowiednio typu B i C (WZW B i C). Nierozpoznane i nieleczone zakażenia prowadzą do uszkodzeń wątroby, takich jak marskość czy nowotworów – rak wątrobowokomórkowy. Zakażenia przez wiele lat mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co utrudnia ich wykrycie. W Polsce na raka wątrobowo-komórkowego umiera ponad 2 000 osób rocznie – czas to zmienić!

            Chciałbyś, aby Twoja wątroba dłużej cieszyła się zdrowiem? Weź udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych dla osób powyżej 18 roku życia w kierunku zakażeń HBV i/lub HCV. Dzięki wykryciu zakażenia będziesz mógł podjąć działanie, by wirus nie zniszczył Twojej wątroby. Z badań mogą skorzystać również osoby pochodzące z Ukrainy.

            Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka wątroby można wykonać w Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy al. Jana Pawła II 7. Celem umówienia wizyty należy skontaktować się z placówką pod nr telefonu: 33 876 64 37, 33 876 53 40.

            Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Projektu www.watrobanieboli.pzh.gov.pl

            Projekt pn. „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

          • Kolejna edycja konkursu : „ODBLASKOWA SZKOŁA”.

          • Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji "Odblaskowa Szkoła”,  której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenie w ruchu drogowym, a także zachęcanie do noszenia odblasków i elementów odblaskowych na drodze.W ramach konkursu  nasza szkoła podjęła   szereg działań. Zostały  zorganizowane atrakcje dla uczniów w postaci: spotkań, konkursów, prelekcji, ćwiczeń oraz zajęć poświęconych bezpieczeństwu.

            DziałanieI                                                                                                                                                                               Wykonanie  gazetki szkolnej  oraz gazetek klasowych  promujących bezpieczeństwo i noszenie odblasków.

            Celem gazetek było zachęcanie uczestników ruchu drogowego, by bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

            DziałanieII                                                                                                                                                                             Promowanie noszenia odblasków podczas spacerów, wyjazdów rowerowych oraz poruszania się na drodze (Odblaskowy spacer)

            Realizując akcję "Odblaskowa szkoła" zorganizowaliśmy  kilkukrotnie „Odblaskowy spacer” dla wszystkich uczniów. W ten sposób  przypominali oni , by podczas wieczornych spacerów czy poruszania się drogą/ poboczem zwiększyć swoje bezpieczeństwo   i dać szansę kierowcy na to, by dojrzał pieszego.

            Działanie III                                                                                                                              Promowanie noszenia odblasków, w ramach akcji Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. 

            Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

            Działanie IV                                                                                                                    Zorganizowanie konkursu plastycznego na plakat-„ Bądźmy bezpieczni”.

            Przeprowadziliśmy ogólnoszkolny konkurs plastyczny  na plakat -„ Bądźmy bezpieczni” . Zadaniem uczniów w tym konkursie  było wspólne zaprojektowanie plakatu promującego  nie tylko noszenie odblasków, ale też szeroko rozumiane  bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prace zostały przedstawione na ogólnym apelu.  Zwycięska praca otrzymała nagrodę.

            DziałanieV                                                                                                                                                                                     Klasowy konkurs na piosenkę lub wiersz

            Kolejnym działaniem w ramach „Odblaskowej Szkoły” był  konkurs  literacko-muzyczny, „Bezpieczni na drodze z odblaskami i nie  tylko”. Podczas apelu przedstawiciele klas zaprezentowali  piosenkę lub wiersz. Oceniano pomysłowość, treść i sposób prezentacji piosenki lub wiersza. Zwycięskiej klasie przypadła zasłużona nagroda.

            DziałanieVI                                                                                                                                                                                     Zajęcia Zajęcia edukacyjne na temat "Udzielania i pomocy osobom przytomnym, nieprzytomnym”.

            W czasie lekcji z Edukacji dla bezpieczeństwa, uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach , a także doskonalili swoje umiejętności praktyczne w tym zakresie. Uczniowie ćwiczyli m. in pozycję boczną bezpieczną, algorytm postępowania z osobą  przytomną i nieprzytomną ,  RKO, jak zgłaszać zdarzenie.

             

             

             

             

             

            Działanie VII
            Rozdawanie odblasków mieszkańcom naszej miejscowości .

            Uczniowie  naszej szkoły  rozdawali mieszkańcom  opaski odblaskowe, odblaski i inne odblaskowe elementy przypominając , że noszenie  takiego detalu lub jaskrawego ubrania zwiększa szansę kierowcy  na zauważenie pieszego czy rowerzysty  wieczorową porą. 

            DziałanieVIII                                                                                                                                                                                              W klasach młodszych zorganizowano zajęcia edukacyjne na temat ,,Bezpieczny pieszy”. Zajęcia teoretyczne zostały  połączone z praktyczną nauką zachowania się przy drodze i podczas przejścia przez jezdnie.

            DziałanieIX
                                                                                                                                                                                                   Zajęcia świetlicowe połączone z wykonywaniem znaków drogowych oraz  z zabawami dotyczącymi bezpieczeństwa.

            Wychowankowie świetlicy  szkolnej  przypomnieli  sobie jakie są  rodzaje znaków drogowych ( znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki zakazu i znaki informacyjne) wykonując wspólnie  prace plastyczne , czytając rymowanki i wiersze związane z bezpieczeństwem oraz  grając w gry i zabawy.

            Działanie X – Próbna ewakuacja szkoły

            Na wniosek Pani Dyrektor – na początku listopada br. przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja. Jej celem było  utrwalenie wiedzy dotyczącej zasad bezpieczeństwa , a zwłaszcza zasady zachowania  i  postępowania w sytuacji zagrożenia.

            I.Filek-Sikora      i   K.Becker                                                                              

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11. listopada to bardzo ważny dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nasz kraj po 123 latach stał się suwerennym państwem. Tak długo trwała niewola Polaków, którzy mieszkali, pracowali, uczyli się na terenie zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego.

            10  listopada w naszej szkole świętowaliśmy kolejną , już 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zostały podzielone na 4 części .

            Na początku miał miejsce montaż słowno – muzyczny .W słowach wierszy, piosenek i pieśni patriotycznych mogliśmy usłyszeć, jak długa i ciężka była droga Polski do upragnionej wolności.

            Czworo  uczniów - narratorów zabrało nas w historyczną podróż, aby przybliżyć tę drogę, którą musiała przejść Polska, by odzyskać wolność. Wypowiedzi narratorów wzbogacone zostały scenkami przedstawiającymi rozbiory i składanie przysięgi przez przedstawicieli 4 grup Polaków. Całości towarzyszyły pieśni i piosenki patriotyczne. 

            Po tej części zaprezentowano taniec z flagami. Widać było, że taniec ten wywarł duże wrażenie na oglądających, którzy gromkimi oklaskami nagrodzili tancerzy.

            Następnie przeszliśmy do trzeciej części naszej uroczystości. Było to wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych. Na sali rozbrzmiewały pieśni z tamtego okresu – „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, „Legiony”, „Rota”, „Żeby Polska była Polską”. Wspólne śpiewanie okazało się bardzo wzruszające.

            Ostatnia część naszej uroczystości to międzyklasowy konkurs na biało-czerwone potrawy. Tutaj uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością! Przekąski, ciasta , desery – wszystkie utrzymane w biało-czerwonej kolorystyce cieszyły oko , a potem podniebienie oglądających.

             

                                                                                                                                   Monika Babicz

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Piątego listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt -  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ustanowiono je w rocznice urodzin Walta Disneya,  popularnego twórcy  animowanych bajek dla dzieci.

             

            Baśnie, bajki i opowiadania fantastyczne pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek często stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci; gdy trzeba rozweselają, bawią i przekazują ważne życiowe prawdy. Pojawiają się w filmach animowanych i przede wszystkim na kartach książek dla dzieci.

            Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek i siódmego listopada 2022 roku zmieniła się w bajkową krainę. W zabawie wzięli udział uczniowie z Oddziału Przedszkolnego oraz klas 1-8, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów z baśni, bajek, filmów. Na szkolnych korytarzach i w klasach można było spotkać m.in. kota w butach, Czerwonego Kapturka, krasnala, pirata, Myszkę Miki, Smerfetkę a także, wróżki, czarodziejki i króla. Chętne osoby mogły opowiedzieć, dlaczego wybrały właśnie tę postać i zdradzić, jak powstawało przebranie. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć.

            Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego internetu warto przypomnieć dzieciom dawne, klasyczne baśnie i bajki. Dzień te jest również doskonałą okazją dla rodziców do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi na wspólnym czytaniu ulubionej bajki.

          • DZIEŃ KANAPKI W NASZEJ SZKOLE

          • W dniu 3 listopada, z okazji Dnia Kanapki zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję zachęcającą do jedzenia zdrowego śniadania, zamiast niezdrowych i kalorycznych przekąsek.

            Tym sposobem członkowie Szkolnego Samorząd Uczniowskiego chcieli zwrócić uwagę na fakt, że śniadanie to podstawowy posiłek, który  pozwala się szybciej rozbudzić i zapewnia energię na następne godziny. Pamiętajmy-zdrowe  „Śniadanie daje moc”, a  zatem nie może go  zabraknąć w naszej diecie.

            I.Filek-Sikora

              

    • Galeria zdjęć

        brak danych