• Akcja „Szkoła Pamięta”

• „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w czasie, kiedy w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W tym roku Młodsza Grupa Wiekowa w szczególny sposób przybliżyła postać św. Jana Kantego, patrona naszej szkoły. Święty był także mieszkańcem bliskich nam okolic, a swoim życiem i postępowaniem dał przykład jakimi wartościami należy kierować się w codziennym życiu.

• Dzień Patrona w Młodszej Grupie Wiekowej

• W dniu 25 października 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona - świętego Jana Kantego.

Dzieci z Młodszej Grupy Wiekowej ten uroczysty dzień obchodziły w szkole. Uczniowie zostali zapoznani z życiorysem św. Jana Kantego. Chętnie wysłuchali legend związanych ze Świętym. Wspólnie został odśpiewany hymn szkoły. Uwieńczeniem Dnia Patrona było wykonanie przez dzieci prac plastycznych, które później ozdobiły nasze klasy i korytarz.

Z racji, że Jan Kanty jest naszym Patronem życzymy sobie byśmy: „czerpali z życia Jana Kantego wzory do naszego postępowania i mimo wielu trudności w naszym codziennym życiu starali się być dobrymi chrześcijanami."

• Wizyta w Teatrze Groteska oraz w kościele św. Anny w Krakowie

• Hans Christian Andersen napisał piękny literacko tekst o przygodach brzydkiego kaczątka, które nieakceptowane tylko za to, że wygląda inaczej, przeżyje wiele bolesnych doświadczeń, zanim z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Podczas spektaklu „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Groteska uczniowie z klas I – III mieli okazję zanurzyć się na chwilę w świecie wyobraźni, a także zrozumieć, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym, ponieważ jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Pokazuje też, że niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś jest brzydszy czy biedniejszy.

Następnie udaliśmy się spacerkiem krakowskimi uliczkami w stronę kościoła św. Anny, gdzie znajduje się grób naszego patrona szkoły, św. Jana Kantego. Na miejscu dzieci zapoznały się z krótkim życiorysem świętego i w ciszy pomodliły się przy grobie.

• Odblaskowy spacer

• 28 września uczniowie klas I – III w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” wspólnie wybrali się na spacer po najbliższej okolicy. Zostali ubrani w odblaskowe kamizelki. Wydarzenie to miało na celu propagowanie bezpieczeństwa na drodze i zwrócenie dzieciom uwagi na to, jak ważne jest noszenie odblasków, dzięki którym zapobiegamy nieszczęśliwym wypadkom.

• Pożegnanie lata/powitanie jesieni

• Dnia 26 września uczniowie klas I - III korzystając z pięknej pogody pierwszych jesiennych dni uczestniczyli  w ognisku klasowym. Impreza tradycyjnie odbyła się przy plebanii kościoła parafialnego w Barwałdzie Dolnym.

O godzinie 8:00 wyruszyliśmy malowniczą trasą Barwałdu w stronę plebanii. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy pieczenie kiełbasek. Chłopcy i dziewczynki integrowali się poprzez wspólną zabawę, grę w piłkę, rozmowy. Ognisko zakończyło się niespodziewanym deszczem. Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i pojedzeni.