Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
Akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W piątek 9.11.2018r. przeżywaliśmy uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to bardzo ważna data w historii naszego kraju, dlatego chcieliśmy ją godnie uczcić. Z tego powodu w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Uczniowie klas V, VII,VIII i III gimnazjum zaprezentowali program artystyczny składający się z kilku części. Pierwsza to montaż słowno-muzyczny wzbogacony krótkim filmem pokazującym najpiękniejsze zakątki naszej Ojczyzny. Towarzyszył mu wzruszający utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”.
Następnie – w dużym skrócie - przedstawiono wydarzenia z naszych dziejów. Na scenie zaprezentowały się jak w kalejdoskopie postacie historyczne, m. in. św. Kinga, Jadwiga, król Stanisław August Poniatowski.
Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Animowana historia Polski” i związany z nim quiz historyczny. Uczniowie chętnie odpowiadali na kolejno zadawane pytania dotyczące naszej historii. Dobre odpowiedzi nagradzane były oklaskami oraz biało-czerwonymi słodkościami.
Wręczono również nagrody za udział w konkursie na biało-czerwoną flagę .Po raz kolejny okazało się uczniowie wykazali się kreatywnością – pojawiła się m. in. flaga zrobiona na drutach oraz wykonana z żywych kwiatów. Wszystkie nagrody dla zwycięzców również były biało-czerwone!
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn państwowy.
Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszyscy włączali się w śpiew takich pieśni, jak: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko” czy „Żeby Polska była Polską”.
Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, z elementami biało- czerwonymi. Było wzruszająco i sentymentalnie. Podniosły nastrój udzielał się wszystkim-chwytał za serce i wypełniał je dumą z bycia Polakiem!
O godzinie 17.00 w kościele parafialnym pw. Św. Erazma w Barwałdzie Dolnym odbyła się wieczornica patriotyczna, podczas której zaprezentowano wspomniany program artystyczny zgromadzonym mieszkańcom wsi.
Zwiedzenie wystawy „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”
W drodze powrotnej z wycieczki do Kęt, przy okazji pobytu w Wadowicach uczniowie klas IV–VIII oraz III gimnazjum zwiedzili nowo otwartą wystawę w Muzeum Miejskim w Wadowicach pt. „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”. Wystawę czasową, która wędruje po różnych miastach, można oglądać w Wadowicach tylko do 6 listopada. Przygotowana została przez ośrodek KARTA i przedstawia kulisy I wojny światowej oraz splot wydarzeń, który umożliwił Polakom odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli. Po zapoznaniu się z wystawą, pan dyrektor Muzeum Miejskiego przybliżył uczniom historię odzyskania niepodległości w Wadowicach i okolicy oraz opowiedział o tym, co działo się w tym mieście 100 lat temu. Była to ciekawa wędrówka w historię Naszej Małej Ojczyzny.
Udział w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy „Kobiety na 100”.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości nasza szkoła włącza się w różne działania i akcje organizowane z tej okazji.
W roku odzyskania niepodległości, kobiety w Polsce otrzymały także prawa wyborcze. Te dwie okazje połączono w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej i zorganizowano dla wszystkich szkół w gminie turniej wiedzy pt. „Kobiety na 100”. Turniej był częścią projektu „Historia jest kobietą” i dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Turniej rozgrywany był zespołowo, a pięcioosobowa drużyna reprezentująca naszą szkołę, złożona z uczniów klasy VIII, wywalczyła w nim 3 miejsce w gminie.
Zadania, z którymi uczniowie musieli się zmierzyć, były bardzo zróżnicowane i ciekawie przygotowane. Wszystkie dotyczyły Polek, które swoim życiem i działalnością budowały i budują wizerunek niepodległej Polski, a ich aktywność przypadła na okres stulecia niepodległości (1918 – 2018).
Z pewnością satysfakcja z wygranej to nie wszystko – uczniowie biorący udział w turnieju znacznie poszerzyli swoją wiedzę o ważnych Polkach i ich roli w życiu społecznym Niepodległej.
Uczniowie ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim uczestnikmi
„WIDOWISKA DUMY I RADOŚCI”
W piątek, czyli 19 października 2018r., uczniowie klasy V, VII oraz III gimnazjum z Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim wraz z opiekunkami p. Ewą Pacut oraz p. Moniką Babicz uczestniczyli w „Widowisku Dumy i Radości” – wielobarwnym pochodzie, zorganizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niepodległościowe „Widowisko Dumy i Radości” zgromadziło prawie 10 tys. uczniów małopolskich szkół. Część z nich przybyła na uroczystość przebrana w stroje nawiązujące do okresu, gdy Polska była pod zaborami oraz przypominające rok 1918, kiedy Polacy mogli się już cieszyć z odzyskanej wolności. Bardzo dużo uczniów zaprezentowało stroje regionalne, między innymi z Podhala, Pienin, czy Orawy. Wielu uczniów niosło sztandary szkół, proporce i tablice z nazwami placówek.
Uroczystość rozpoczęła się o 9.00 Mszą świętą na Wawelu, odprawianą przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
W swoim kazaniu do młodych arcybiskup wspominał Romualda Traugutta, ostatniego przywódcę powstania styczniowego oraz Urszulę Ledóchowską katolicką świętą podkreślając, że podczas 123 lat niewoli wiele było pięknych postaci, dla których ojczyzna była świętością i dla której poświęcali się w imię wiary chrześcijańskiej. Podkreślił, że naród polski w ciężkich latach niewoli nie poddał się, mimo przegranych powstań i zsyłek na Syberię, mimo wysiłków rusyfikacji i germanizacji. Zauważył także, że w czasach, kiedy Polska była w niewoli nie było urzędów, które by nas broniły. Był jednak Kościół katolicki, który przejął wiele zdań państwa i troszczył się o polskość oraz dawał ludziom nadzieję.
Po uroczystej Mszy Św. na Wzgórzu Wawelskim rozpoczęto formowanie Marszu. Rozpoczynał go Jeździec Pamięci – jadący konno Włodzimierz „Wowa” Brodecki, słynny krakowski ułan, który przed laty konno dotarł aż na Monte Cassino. Za nim kolejno Podhalańczycy z Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, zaproszeni goście, a następnie uczniowie i nauczyciele szkół Małopolski.
Ze Wzgórza Wawelskiego pochód skierował się do zejścia w stronę ulicy Bernardyńskiej, następnie podążał ulicą Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską i ulicą Piłsudskiego do Parku Jordana, gdzie uczniowie mogli spotkać się z Żołnierzami Niezłomnymi - Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Niezłomnym majorem WP Panem Stanisławem Szuro – żołnierzem Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, więźniem obozów hitlerowskich i komunistycznych, autorem wydanych wraz z synem Janem w 2018 roku wspomnień biograficznych zatytułowanych „I tak będę żył”.
W Parku Jordana odbyła się krótka prezentacja szkół uczestniczących w pochodzie oraz przywitanie z zebranymi gośćmi. Następnie grupy miały możliwość zwiedzania parku oraz stoisk sponsorów całej imprezy, m. in. Wawel S. A., Kraków Airport, Kopalnia Soli Wieliczka, Poczta Polska. Organizatorzy przewidzieli również poczęstunek oraz pamiątki dla uczestników imprezy.
Udział uczniów naszej szkoły w patriotycznym pochodzie był dla nich powodem do dumy i radości oraz był wyrazem miłości do ojczyzny. Cieszyli się, że w Krakowie mogą włączyć się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Źródło: ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim – Monika Babicz, Ewa Pacut, Bernadeta Kalęba - Żołnierek
Udział w uroczystych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
w Sanktuarium Kalwaryjskim
7 września 2018r -Poczet Sztandarowy naszej Szkoły wraz z Panią Dyrektor oraz jedną z nauczycielek wziął udział w kalwaryjskim świętowaniu tej ważnej dla naszego kraju rocznicy. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił metropolita krakowski – Arcybiskup Marek Jędraszewski. Podkreślał on w homilii jak wielką wartością jest Ojczyzna!
W bazylice modlili się kapłani dekanatu kalwaryjskiego i pobliskich parafii, władze powiatu wadowickiego, Kalwarii Zebrzydowskiej, członkowie stowarzyszeń i organizacji, uczniowie i dyrektorzy szkół, osoby zakonne oraz mieszkańcy Kalwarii i okolic.
Po Mszy św. przy pięknych iluminacjach fasady bazyliki, odbył się niezwykły koncert najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, który porwał wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania. Mimo, iż pora była późna, nikomu nie kwapiło się wracać do domu, ponieważ całe kalwaryjskie wzgórze skąpane było w rytmicznych melodiach żołnierskich.