Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości!

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
         W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Uczniowie będą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
        Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu Laboratoria przyszłości do szkoły zakupiono:

1. Drukarkę 3D.
        2. Sygnis Edu Lab 3D - pakiet podstawowy.

3. Aparat fotograficzny Sony RX100 III.

4. Statyw do aparatu i kamery.

5. Zestaw oświetleniowy: Lampę SOFTBOX ze statywem i żarówką.

6. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini.

7. Mikroport Saramonic Blink 500 B1.

8. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery.
        9. BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem.
        10. Stację lutowniczą HOT AIR z grotem 2w1.
        11. Photony: Robotyka i Sztuczna Inteligencja.

12. Laboratorium przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne.

13. Laptop Acer Chromebook Spin 512.
        14. LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw podstawowy.

Mobilne Laboratoria

Nasza szkoła wysłała również zaproszenie do Mobilnego Laboratorium Przyszłości, w ramach którego odwiedzi nas Ekipa Mobilnego Laboratorium. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Stawiają na praktykę nie teorię. Ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości czyli 16 busów z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem od września 2022r. odwiedzają szkoły,  aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w każdym województwie. Przez najbliższe miesiące pojawią się w szkołach wszystkich powiatów w Polsce.

• Wrzesień

• Na lekcji w klasie drugiej pani Katarzyna Kopytyńska przeprowadziła lekcję pt:" Malowanie mlekiem" Lekcja ta została zarejestrowana za pomocą aparatu fotograficznego z projektu" Laboratoria przyszłości"

• Październik

• W ramach zajęć rozwijających - Akademia programowania, przeprowadzono zajęcia dotyczące programowania podstawowego robotów Photon z uczniami z klasy V, VI i VII wykorzystując aplikację Photon Edu.

• Listopad

• Apel z okazji 11 listopada został w całości zarejestrowany za pomocą aparatu fotograficznego z projektu " Laboratoria przyszłości". Zostały wykonane zdjęcia i nagrane krótkie filmy.

• Grudzień

• Na zajęciach przedszkolaki zapoznały się z robotem Photon, który pozwolił im lepiej poznać zwierzęta domowe.

• Styczeń 2023

• Dnia 17 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Zdjęcia i filmy zostały zarejestrowane za pomocą aparatu fotograficznego i gimbala.

• Luty 2023

• W lutym uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć dodatkowych z informatyki zapoznali się z możliwościami i funkcjami drukarki 3D.
          Na zajęciach użyto dr
          ukarki Adventurer 3 Series.

• Marzec 2023

• „WIOSENNE  KAWIARENKI ”

Uczniowie naszej szkoły postanowili w nietypowy sposób przywitać wiosnę  organizując kawiarenki ,połączone z kiermaszem słodkości.
          Zdjęcia zostały wykonane za pomocą aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu:"Laboratoria przyszłości".

• Kwiecień 2023

• 24 kwietnia 2023r. odbył się wyjazd integracyjny uczniów z klasy II i III. do Wadowic.

• Maj 2023

• W maju uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć dodatkowych z informatyki kontynuowali pracę z wykorzystaniem drukarki 3D Adventurer 3 Series do wydruków znanych postaci filmów animowanych i fabularnych jak również napisów. Podczas wydruków uczniowie musieli nie tylko przygotować odpowiednie projekty, ale również dostosować je do możliwości drukarki. ( A oto efekty)
          Na zajęciach użyto drukarki
          Adventurer 3 Series.

• Czerwiec 2023

• 23 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości, rodziców i całej społeczności szkolnej.

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą aparatu fotograficznego i gimbala zakupionego w ramach projektu:"Laboratoria przyszłości".

• I kwartał

• Zestaw LEGO® Education SPIKE Prime

Na zajęciach dodatkowych odbyły się zajęcia z robotyki i programowania z wykorzystaniem zakupionych zestawów do robotyki.W ramach zajęć uczniowie pracowali z zestawami LEGO® Education SPIKE™ Prime. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania, uczniowie chętnie angażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności. Dodatkowo rozwijali umiejętności manualne, ale także myślenie i wyobraźnię przestrzenną oraz współpracę w zespole.

• II kwartał

• Na zajęciach dodatkowych odbyły się kolejne zajęcia z robotyki i programowania z wykorzystaniem zakupionych zestawów do robotyki  LEGO® Education SPIKE™ Prime. Uczniowie kolejny raz pozali swoją kreatywność w tworzeniu nowych projektów.