Dnia 9.12.2021 klasy 4 - 8 w ramach projektu „Poznaj Polskę” wyruszyły na jednodniową wycieczkę do Starego i Nowego Sącza.
Spod szkoły wyjechaliśmy tuż po 7.00, ruszając w stronę Starego Sącza. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, a prawa miejskie uzyskało w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym.
Tuż przed wjazdem do miasta, na starosądeckich błoniach, zobaczyliśmy ołtarz zbudowany z okazji wizyty papieża Jana Pawła II. Podczas odprawionej 16 czerwca 1999 r. na nim mszy papież kanonizował świętą Kingę.
Po dojechaniu na miejsce, zaczęliśmy zwiedzanie tego urokliwego miasteczka. Przeszliśmy przez rynek, którego zabudowa jest przykładem architektury średniowiecznej i wysłuchaliśmy opowieści o założeniu miasta. Następnie udaliśmy się w stronę Klasztoru Sióstr Klarysek, założonego przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Wnętrze świątyni udekorowane jest barokowymi polichromiami przedstawiającymi życie fundatorki. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego.
Kolejnym punktem naszego programu był Nowy Sącz, a dokładnie Miasteczko Galicyjskie, znajdujące się na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest to skansen regionalny prezentujący architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową Sądecczyzny. Sektor Sądeckiego Parku Etnograficznego „Miasteczko Galicyjskie” jest rekonstrukcją galicyjskiej, małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Znajdują się tam oryginalne obiekty przeniesione z różnych stron ziemi sądeckiej.
W Miasteczku Galicyjskim znajduje się 20 takich obiektów (rekonstrukcji).
Są to m. in. :
- ratusz
- atelier fotografa i pracownia zegarmistrza
- replika budynku Ochotniczej Straży Pożarnej
- rekonstrukcja żydowskiej karczmy
- tzw. „Galeria Paszyńska” – w galerii urządzono wystawy malarstwa na szkle oraz współczesnej rzeźby ludowej
- dawna apteka i wyposażenie gabinetu dentystycznego
- pracownia krawiecka oraz mieszkanie krawca
- urząd pocztowy z okresu późnej monarchii austro-węgierskiej
- sklep kolonialny
- magiel i fryzjer
- posterunek żandarmerii –używany przez służby ochrony
Po miasteczku galicyjskim oprowadzało nas kilku przewodników, którzy przybliżali życie mieszkańców Galicji sprzed wieku. Po zwiedzaniu miasteczka, udaliśmy się na warsztaty plastyczne związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jedna grupa wykonywała plecione ozdoby choinkowe, druga zaś postaci św. Mikołaja z drewna.
Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na posiłek, a następnie wyruszyliśmy w kierunku Barwałdu.
Zadowoleni i pełni wrażeń dotarliśmy na miejsce. Z pewnością ta wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.