Dnia 29 października klasa VIII wraz z wychowawczynią wyruszyła na wycieczkę do Oświęcimia, w którym znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”. Celem wyprawy było poznanie Miejsca Pamięci Narodowej, a także zapoznanie się z historią II wojny światowej oraz okolicznościami powstania największego obozu zagłady.
Młodzież wraz z przewodnikami z Muzeum odbyła kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku jakie pozostało po zagładzie kilku narodów, dokonanej przez nazistowskie Niemcy .
Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę bł. O. Maksymiliana Kolbe, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia, w których zgromadzono okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne i inne przybory należące do przybywających do obozu więźniów.
Następnie udaliśmy się oddalonego o kilka km Obozu Auschwitz II Birkenau - Brzezinka, do którego Niemcy przywozili głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane. Młodzież mogła nie tylko poznać historię obozu koncentracyjnego, ale na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich żyli więźniowie.
Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.
Zobacz zdjęcia