Miło nam poinformować, że Dawid Paździorko, uczeń klasy VIII,
zdobył II miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym „Andrzejki z Ortografią”.
Serdecznie gratulujemy!!!
Miło nam poinformować, że Dawid Paździorko, uczeń klasy VIII,
zdobył II miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym „Andrzejki z Ortografią”.
Serdecznie gratulujemy!!!
Uczniowie klasy piątej w związku z poruszaną na lekcjach języka polskiego tematyką mitologiczną wykonali wspaniałe makiety pałacu greckiego władcy mórz – Posejdona.
Niesamowite pomysły, dbałość o szczegóły i kreatywne podejście do tematu zapierały dech w piersiach.
W ostatnim czasie w naszej szkole mogliśmy gościć podróżnika. Był nim pan Arun Milcarz. Opowiedział nam o swojej wyprawie do Indonezji. Po drodze miał okazję zwiedzić także Singapur. Oba te państwa leżą na terenie Azji. Dowiedzieliśmy się również wiele o stolicy Indonezji-Dżakarcie. Samo miasto liczy aż 32 mln mieszkańców!
Kraj ten składa się z ponad 13 tys. wysp i jest największym wyspiarskim państwem na świecie. Zobaczyliśmy również wiele filmików z jego wyprawy. Oglądaliśmy je z podziwem i z uwagą wsłuchiwaliśmy się w opowieść podróżnika.
Była to niecodzienna, ale bardzo ciekawa lekcja geografii. Dzięki naszemu gościowi mogliśmy dowiedzieć się o kulturze, zwyczajach, życiu, florze i faunie innych krajów.
Patrycja Faber
Dnia 30.11.2018r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Krakowa. Pojechały na nią klasy IV i V wraz z wychowawczyniami. Wyjechaliśmy o godz. 8.30 rano spod szkoły busem. Około godziny 9.30 byliśmy na miejscu.
Na początku udaliśmy się na Wawel. Tam zwiedzaliśmy wystawę pt. „Zaginiony Wawel.” Oprowadzał nas po niej przewodnik. Następnie nadszedł czas na nagrodę, KFC. Po pysznym posiłku udaliśmy się do kina, na film pt. „Fantastyczne zwierzęta” Zbrodnie Grindelwalda. Film był super!!! Następnie wsiedliśmy do busa, którym wyruszyliśmy do domu. Przed szkołą o godzinie 16.10 czekali już na nas rodzice.
Uważam, że wycieczka była ciekawa i fajna. Mam nadzieję, że niedługo odbędzie się kolejna taka wyprawa.
Weronika Łopata
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie ogólne, które odbędzie się 28.11.2018r. (środa) o godz. 16.00 w świetlicy szkolnej. Po zebraniu konsultacje indywidualne w klasach z wychowawcami.
W piątek 9.11.2018r. przeżywaliśmy uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to bardzo ważna data w historii naszego kraju, dlatego chcieliśmy ją godnie uczcić. Z tego powodu w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Uczniowie klas V, VII,VIII i III gimnazjum zaprezentowali program artystyczny składający się z kilku części. Pierwsza to montaż słowno-muzyczny wzbogacony krótkim filmem pokazującym najpiękniejsze zakątki naszej Ojczyzny. Towarzyszył mu wzruszający utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”.
Następnie – w dużym skrócie - przedstawiono wydarzenia z naszych dziejów. Na scenie zaprezentowały się jak w kalejdoskopie postacie historyczne, m. in. św. Kinga, Jadwiga, król Stanisław August Poniatowski.
Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Animowana historia Polski” i związany z nim quiz historyczny. Uczniowie chętnie odpowiadali na kolejno zadawane pytania dotyczące naszej historii. Dobre odpowiedzi nagradzane były oklaskami oraz biało-czerwonymi słodkościami.
Wręczono również nagrody za udział w konkursie na biało-czerwoną flagę. Po raz kolejny okazało się uczniowie wykazali się kreatywnością – pojawiła się m. in. flaga zrobiona na drutach oraz wykonana z żywych kwiatów. Wszystkie nagrody dla zwycięzców również były biało-czerwone!
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn państwowy.
Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszyscy włączali się w śpiew takich pieśni, jak: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko” czy „Żeby Polska była Polską”.
Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, z elementami biało- czerwonymi. Było wzruszająco i sentymentalnie. Podniosły nastrój udzielał się wszystkim-chwytał za serce i wypełniał je dumą z bycia Polakiem!
O godzinie 17.00 w kościele parafialnym pw. Św. Erazma w Barwałdzie Dolnym odbyła się wieczornica patriotyczna, podczas której zaprezentowano wspomniany program artystyczny zgromadzonym mieszkańcom wsi.
Aby uczcić okrągłą – 40 rocznicę - wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Rzymie, uczniowie starszych klas, pod kierunkiem swojego katechety ks. W. Widucha, przygotowali program słowno – muzyczny, przeplatany fragmentami przemówień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski. Program ten zaprezentowali społeczności szkolnej na akademii w rocznicę wyboru – 16 października, a w niedzielę 28.10 powtórzyli występ. Tym razem wystąpili przed lokalną społecznością w Kościele św. Erazma w Barwałdzie Dolnym. Występ bardzo się podobał i oglądający nagrodzili na koniec aktorów gromkimi brawami. Niektórzy nawet bardzo się wzruszyli, wracając pamięcią do wspomnień tych historycznych chwil w Watykanie 40 lat temu i do różnych momentów życia Papieża z Wadowic, które młodzież przypomniała w swoim występie.
To już kolejny rok, kiedy świętując Dzień Patrona – św. Jana Kantego, wyruszyliśmy na wycieczkę do miejsc związanych z jego życiem. Tym razem naszym celem były Kęty - miejsce narodzin św. Jana. W kościele parafialnym w Kętach tamtejszy Ks. Proboszcz przywitał wszystkich serdecznie i przypomniał krótko historię życia naszego Patrona, a towarzyszący nam w pielgrzymce – ks. Proboszcz Wiesław Widuch odprawił dla nas uroczystą Mszę Św. z udziałem Pocztu Sztandarowego i uczniów klas IV –VIII oraz kl.III gimnazjum. Klasy „0” – III SP pozostały w szkole i świętowały Dzień Patrona na zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Po Mszy św. mieliśmy okazję odwiedzić kaplicę św. Jana Kantego i zrobić pamiątkowe zdjęcia.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach by zwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Rynku oraz wystawę w Muzeum Miejskim. Pani M. Malciak, nauczycielka naszej szkoły i jednocześnie przewodnik turystyczny, opowiedziała nam historię kościoła i przybliżyła ciekawostki, które się w nim znajdują. Dla wielu uczniów i nauczycieli było to pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem kościoła, który większość zna od dziecka. Odkryliśmy w nim interesujące rzeczy, które wielu z nas przypomniały znane przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.
Ostatnim punktem programu było odwiedzenie nowo otwartej wystawy w Muzeum Miejskim w Wadowicach pt. „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”. Wystawę czasową, która wędruje po różnych miastach, można oglądać w Wadowicach tylko do 6 listopada. Przygotowana została przez ośrodek KARTA i przedstawia kulisy I wojny światowej oraz splot wydarzeń, który umożliwił Polakom odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli. Po zapoznaniu się z wystawą, pan dyrektor Muzeum Miejskiego przybliżył uczniom historię odzyskania niepodległości w Wadowicach i okolicy oraz opowiedział o tym, co działo się w tym mieście 100 lat temu. Była to ciekawa wędrówka w historię Naszej Małej Ojczyzny.
Opis akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza z Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim.
W Przedszkolu w Barwałdzie Średnim od pierwszych dni października 2018r. odbywał się cykl zajęć poświęcony czystości powietrza oraz działaniom związanym z jego ochroną. Dzieci w trakcie zajęć uczyły się co należy robić, aby powietrze wokół nich było czyste. Wykonywały prace plastyczne w formie plakatów oraz wspólnie ze swoimi nauczycielkami wykonały gazetkę ekologiczną na temat „Powietrze to nasz oddech życia, potrzebny nam do serca bicia”. Z prac plastycznych została wykonana Eko-wystawa, którą podziwiali Rodzice przedszkolaków.
Na zakończenie akcji zorganizowano Eko-spacer po najbliższej okolicy z chmurkami i słoneczkami zawierającymi hasła promujące dbanie o czystość powietrza.
Na stronie internetowej naszego Przedszkola zamieściliśmy informację o przekazaniu dla nas przez Marszałka Województwa Małopolskiego oczyszczacza powietrza, logo projektu LIFE-IP MALOPOLSKA, logo programu LIFE oraz informację o treści: Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości nasza szkoła włącza się w różne działania i akcje organizowane z tej okazji.
W roku odzyskania niepodległości, kobiety w Polsce otrzymały także prawa wyborcze. Te dwie okazje połączono w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej i zorganizowano dla wszystkich szkół w gminie turniej wiedzy pt. „Kobiety na 100”. Turniej był częścią projektu „Historia jest kobietą” i dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Turniej rozgrywany był zespołowo, a pięcioosobowa drużyna reprezentująca naszą szkołę, złożona z uczniów klasy VIII, wywalczyła w nim 3 miejsce w gminie.
Zadania, z którymi uczniowie musieli się zmierzyć, były bardzo zróżnicowane i ciekawie przygotowane. Wszystkie dotyczyły Polek, które swoim życiem i działalnością budowały i budują wizerunek niepodległej Polski, a ich aktywność przypadła na okres stulecia niepodległości (1918 – 2018).
Z pewnością satysfakcja z wygranej to nie wszystko – uczniowie biorący udział w turnieju znacznie poszerzyli swoją wiedzę o ważnych Polkach i ich roli w życiu społecznym Niepodległej.
25 X obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona- Jana Kantego. W ramach obchodów tej
uroczystości klasy IV- VIII pojechały na wycieczkę do Kęt, gdzie o godzinie dziewiątej
uczestniczyły we Mszy Świętej. Po nabożeństwie uczniowie zwiedzili tamtejszy kościół, po czym udali się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Uczniowie klas I-III spędzili ten czas w szkole. Podczas zajęć brali udział w różnych aktywnościach, które miały przybliżyć im postać Świętego. Uczniowie wysłuchali opowiadania o życiu św. Kantego, legend z nim związanych np. „O płaszczu oddanym ubogiemu”, „O zbójcach”, „O stłuczonym dzbanie”.
Następnie wykonali z papieru lilie, które stanowią jeden z symboli Świętego. Kolejne zadanie
polegało na ułożeniu hymnu z rozsypanki. Na podsumowanie tego dnia uczniowie grali w grę
planszową, która miała za zadanie utrwalić zdobyte wiadomości o Janie Kantym.
23 października zorganizowano Dzień Głośnego Czytania. W ramach przeprowadzonej akcji
uczniowie klasy II śledzili przygody Zuzi, Zosi i Jurka- bohaterów książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” R. Piątkowskiej. Czytaniu towarzyszyły różne zadania. W związku z pierwszą poznawaną przygodą dzieci rysowały fartuch Króliczycy, łączyły rzeczy, w których Zuzia pomogła przyjaciołom. W nawiązaniu do drugiej przygody o sowie Zosi dzieci odegrały rozmowę jaką mogły prowadzić Słodziaki. Na koniec czytano historię Jurka, którą zwieńczyła gra planszowa podczas której uczniowie odpowiadali na różne pytania, wykonywali zadania. Obchody Głośnego Czytania zakończyły się rozdaniem zakładek do książek z Lisem Luckiem, które miały zachęcić uczniów do samodzielnego czytania.
W tym roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Przeprowadzony Dzień Głośnego Czytania stanowił pierwszą część zadania konkursowego, druga część polegała na narysowaniu historii Słodziaków, komiksu, napisaniu i zilustrowaniu samodzielnie stworzonej historii (w zależności od poziomu każda z klas miała inne zadanie). Praca konkursowa już zgłoszona, czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 19 listopada 2018 roku.
UCZNIOWIE ZS NR 7 W BARWAŁDZIE ŚREDNIM UCZESTNIKAMI
„WIDOWISKA DUMY I RADOŚCI”
W piątek, czyli 19 października 2018r., uczniowie klasy V, VII oraz III gimnazjum z Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim wraz z opiekunkami p. Ewą Pacut oraz p. Moniką Babicz uczestniczyli w „Widowisku Dumy i Radości” – wielobarwnym pochodzie, zorganizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niepodległościowe „Widowisko Dumy i Radości” zgromadziło prawie 10 tys. uczniów małopolskich szkół. Część z nich przybyła na uroczystość przebrana w stroje nawiązujące do okresu, gdy Polska była pod zaborami oraz przypominające rok 1918, kiedy Polacy mogli się już cieszyć z odzyskanej wolności. Bardzo dużo uczniów zaprezentowało stroje regionalne, między innymi z Podhala, Pienin, czy Orawy. Wielu uczniów niosło sztandary szkół, proporce i tablice z nazwami placówek.
Uroczystość rozpoczęła się o 9.00 Mszą świętą na Wawelu, odprawianą przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
W swoim kazaniu do młodych arcybiskup wspominał Romualda Traugutta, ostatniego przywódcę powstania styczniowego oraz Urszulę Ledóchowską katolicką świętą podkreślając, że podczas 123 lat niewoli wiele było pięknych postaci, dla których ojczyzna była świętością i dla której poświęcali się w imię wiary chrześcijańskiej. Podkreślił, że naród polski w ciężkich latach niewoli nie poddał się, mimo przegranych powstań i zsyłek na Syberię, mimo wysiłków rusyfikacji i germanizacji. Zauważył także, że w czasach, kiedy Polska była w niewoli nie było urzędów, które by nas broniły. Był jednak Kościół katolicki, który przejął wiele zdań państwa i troszczył się o polskość oraz dawał ludziom nadzieję.
Po uroczystej Mszy Św. na Wzgórzu Wawelskim rozpoczęto formowanie Marszu. Rozpoczynał go Jeździec Pamięci – jadący konno Włodzimierz „Wowa” Brodecki, słynny krakowski ułan, który przed laty konno dotarł aż na Monte Cassino. Za nim kolejno Podhalańczycy z Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, zaproszeni goście, a następnie uczniowie i nauczyciele szkół Małopolski.
Ze Wzgórza Wawelskiego pochód skierował się do zejścia w stronę ulicy Bernardyńskiej, następnie podążał ulicą Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską i ulicą Piłsudskiego do Parku Jordana, gdzie uczniowie mogli spotkać się z Żołnierzami Niezłomnymi - Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Niezłomnym majorem WP Panem Stanisławem Szuro – żołnierzem Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, więźniem obozów hitlerowskich i komunistycznych, autorem wydanych wraz z synem Janem w 2018 roku wspomnień biograficznych zatytułowanych „I tak będę żył”.
W Parku Jordana odbyła się krótka prezentacja szkół uczestniczących w pochodzie oraz przywitanie z zebranymi gośćmi. Następnie grupy miały możliwość zwiedzania parku oraz stoisk sponsorów całej imprezy, m. in. Wawel S. A., Kraków Airport, Kopalnia Soli Wieliczka, Poczta Polska. Organizatorzy przewidzieli również poczęstunek oraz pamiątki dla uczestników imprezy.
Udział uczniów naszej szkoły w patriotycznym pochodzie był dla nich powodem do dumy i radości oraz był wyrazem miłości do ojczyzny. Cieszyli się, że w Krakowie mogą włączyć się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Źródło: ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim – Monika Babicz, Ewa Pacut, Bernadeta Kalęba - Żołnierek
Dnia 17 października uczniowie klasy „0” oraz młodszej grupy wiekowej wzięli udział w wycieczce do Krakowa.
Pierwszym etapem naszego wyjazdu był udział w warsztatach edukacyjnych. Najmłodsze dzieci „bawiły się z mistrzami” podróżując po galerii malarstwa w Sukiennicach, a starsi podczas warsztatów utrwalali wiedzę na temat kontynentów. Tworząc samodzielnie mapę świata, dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta i rośliny przystosowały się do wzrostu i rozwoju w określonych warunkach klimatycznych i zgodziły się ze stwierdzeniem, że o całą planetę Ziemię - trzeba dbać.
Następnym miejscem naszej wycieczki był teatr „Groteska”. Wszyscy obejrzeliśmy sztukę pt. ”Cudowna lampa Aladyna”. Aktorzy przenieśli nas w magiczny świat. Bajeczne kostiumy, taniec i scenografia pozwoliły poznać nam kulturę wschodu.
W drodze powrotnej było też coś dla ciała. Dzieci posiliły się smakołykami w Mc Donalds.
Wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Już marzy nam się kolejna wycieczka.
Dnia 17 października 2018r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Niedzicy. Pojechały na nią klasy IV i V wraz z wychowawczyniami i przewodnikami. Wyjechaliśmy o godz. 7.30 rano spod szkoły busem. Jechaliśmy 1,5 godziny i około godz. 9.00 dojechaliśmy do Muzeum Górali i Zbójników. Na początku były warsztaty artystyczne, każdy z Nas mógł udekorować lub namalować różne piękne wzory na drewnie albo szkle. Nadszedł czas na zwiedzanie muzeum, za aktywność pan nagradzał naklejkami. Następnie udaliśmy się do Chabówki, gdzie zwiedzaliśmy Skansen Maszyn Parowych. Oglądaliśmy parowozy, a do niektórych można było wchodzić. Ciekawostką jest, że jeden z parowozów był w filmie „ Awantura o Basię.” Po zakończeniu zwiedzania skansenu wyruszyliśmy dalej do Niedzicy. Tam znajdował się zamek oraz zapora. Zwiedzaliśmy i spacerowaliśmy po zaporze. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do autokaru. W nagrodę za dobre sprawowanie udaliśmy się do McDonald's i KFC. Wróciliśmy około godz. 18.30.
Uważam, że była to bardzo fajna i udana wycieczka, z uśmiechniętymi buziami wróciliśmy do swoich domów. Myślę, że w niedługim czasie znów się wybierzemy na interesującą wycieczkę.
Emilia Turek
Miesiąc październik, to dobry czas na przypomnienie o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Z tej racji uczniowie naszej szkoły zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i opaski sprężyste. Ponadto w klasach na tablicach uczniowie przygotowali gazetki przypominające o noszeniu tych elementów po zmroku.
Jesień jest tą porą roku, kiedy dzień staje się coraz krótszy, często pada deszcz, pojawia się mgła. W takich okolicznościach piesi i rowerzyści stają się mało widoczni na drodze.
Uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej w Barwałdzie Średnim pod opieką p. Cecylii Dereniowskiej przeprowadzili przed kościołem w Barwałdzie Dolnym happening pod hasłem „ Nos odblaski! Świeć przykładem”. Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców wsi w celu uświadomienia im znaczenia noszenia odblasków.
Happening odbył się 18 października 2018r. w godzinach popołudniowych. W dniu happeningu uczniowie w kamizelkach odblaskowych z dwoma transparentami, rozdawali mieszkańcom idącym do kościoła odblaski i ulotki. W ulotce zawarte były informacje dotyczące obowiązku noszenia przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych po zmroku.
Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.
Mamy nadzieję, że promowanie przez nas noszenia odblasków odniesie zamierzony skutek.
Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Ten wyjątkowy moment miał miejsce w naszej szkole 15 października 2018 roku.
Zanim Pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej, czarownica (Julia Ciesielczyk) oraz kilku krasnali (Julia Jarosz, Weronika Łopata, Wiktoria Mikołajczyk, Emilia Turek), sprawdzili wiedzę i umiejętności, które uczniowie klasy pierwszej zdobyli w szkole. A ci, gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy, powiedzenie kilku słów o sobie oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
Po zakończonej prezentacji czarownica oraz sympatyczne krasnale, w których rolę wcieliły się uczennice klasy V, potwierdziły, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
Pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności i dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim " dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion Pierwszoklasistów.
Następnie wychowawczyni, pani Katarzyna Kopycińska, rozdała uczniom pierwsze legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy, rodzice podarowali rożek słodyczy, a na głowach dzieci pojawiły się birety.
W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Komisji Edukacji Narodowej, dlatego reprezentanci ósmej klasy (Patrycja Faber oraz Dawid Paździorko) złożyli podziękowania wszystkim zebranym Pedagogom za to wszystko, co jest jeszcze tajemnicą i za to, co zdołali już odkryć i poznać. Następnie zaprosili na krótki film „Nauczyciele ludzkości”. Po prezentacji filmu głos zabrały pani Dyrektor Bernadeta Kalęba – Żołnierek oraz pani Monika Szpak z Rady Rodziców.
Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy pierwszej ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, a następnie udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich mały poczęstunek przygotowany przez rodziców.
10 października 2018r. uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawczyniami, korzystając z pięknej, złotej, a co najważniejsze ciepłej jesieni, spędzili czas integrując się przy wspólnym ognisku. Dzieci piekły kiełbaski oraz ziemniaczki. W trakcie ogniska nie zabrakło również krótkiego meczu piłki nożnej i innych zabaw integracyjnych. Spędzony razem czas upłynął bardzo miło i sympatycznie.
Najedzeni i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym - szczególnie w drodze do i ze szkoły - nasi uczniowie mogli się dowiedzieć po raz kolejny, tym razem dzięki prelekcji przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, która odbyła się w dniu 10 października 2018r.
Pani Katarzyna Herma przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo i rowerem. Zwróciła uwagę naszych uczniów - jako uczestników ruchu drogowego - na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Apelowała do wszystkich zebranych dzieci, aby pamiętali o noszeniu kamizelek czy innych odblasków, gdyż wystarczy chwila nieuwagi ze strony kierowcy i bardzo często dochodzi do tragedii. Uświadomiła uczniom, jakie mogą być konsekwencje niebezpiecznych zachowań tj. popychanie, podkładanie nogi itp. na drodze. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu, a potem zadawali pytania, na które pani chętnie odpowiadała. Następnie uczniowie klasy „0” i klasy 1 wraz z wychowawczyniami poszli z panią policjant na przejście dla pieszych, które znajduje się w pobliżu szkoły. Tam uczyli się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
W nagrodę za aktywny udział uczniowie pod koniec spotkania oglądali radiowóz policyjny.
Powered by aSc EduPage