• Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wierszoklepki"

          • 18 listopada 2022r. uczniowie szkół podstawowych z Gminy Kalwaria Zebrzydowska wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Wierszoklepki" w kategorii klas I-III, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci.

            W konkursie wzięło udział 46 uczestników z 8 szkół naszej Gminy: Szkoła Podstawowa w Leńczach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zarzycach Wielkich, Zespół Szkół nr 3 w Przytkowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym Kępki, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach, Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym oraz Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
             

            Klasa 1

            - miejsce 1: Bucka Emilia (Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym)

            - miejsce 2: Gaura Emilia (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany)

            - miejsce 3: Charymska Lena (Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym)

            - wyróżnienie : Dyrga Alicja (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stanisławiu Dolnym Dolany)

             

            Klasa 2

            -miejsce 1: Sermet Antoni (Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach)

            -miejsce 2: Piwowarczyk Filip (Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim)

            -miejsce 3: Zawora Piotr (Zespół Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim)

            - wyróżnienie : Czermak Jakub (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zarzycach Wielkich)

            -wyróżnienie: Nimoi Khrystyna (Zespół Szkół nr 3 w Przytkowicach)

             

            Klasa 3

            -miejsce 1: Para Antoni (Szkoła Podstawowa w Leńczach)

            -miejsce 1: Żak Roksana (Szkoła Podstawowa w Leńczach)

            -miejsce 3: Rajda Klaudia (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisłąwiu Dolnym Kępki)

            - wyróżnienie: Płaszewski Ignacy (Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brodach)

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów.

             

            Składamy serdeczne podziękowania:

            Panu Burmistrzowi Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustynowi Ormantemu za wsparcie finansowe, Nauczycielom i Rodzicom za zaangażowanie oraz Uczniom, którzy tak wspaniale przygotowali się do tego konkursu.

            Koordynatorzy: Karolina Sermet, Katarzyna Kopycińska, Iwona Wróbel

          • Program profilaktyki nowotworów wątroby

          • Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka wątroby

            Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej realizujący projekt pn. „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie” zapraszają do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku zakażenia HBV i/lub HCV.

            Zakażenia wirusami HBV i/lub HCV wywołują wirusowe zapalenie wątroby – odpowiednio typu B i C (WZW B i C). Nierozpoznane i nieleczone zakażenia prowadzą do uszkodzeń wątroby, takich jak marskość czy nowotworów – rak wątrobowokomórkowy. Zakażenia przez wiele lat mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co utrudnia ich wykrycie. W Polsce na raka wątrobowo-komórkowego umiera ponad 2 000 osób rocznie – czas to zmienić!

            Chciałbyś, aby Twoja wątroba dłużej cieszyła się zdrowiem? Weź udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych dla osób powyżej 18 roku życia w kierunku zakażeń HBV i/lub HCV. Dzięki wykryciu zakażenia będziesz mógł podjąć działanie, by wirus nie zniszczył Twojej wątroby. Z badań mogą skorzystać również osoby pochodzące z Ukrainy.

            Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka wątroby można wykonać w Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy al. Jana Pawła II 7. Celem umówienia wizyty należy skontaktować się z placówką pod nr telefonu: 33 876 64 37, 33 876 53 40.

            Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Projektu www.watrobanieboli.pzh.gov.pl

            Projekt pn. „Profilaktyka nowotworów wątroby – Pomyśl o wątrobie nim ona przypomni o sobie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

          • Kolejna edycja konkursu : „ODBLASKOWA SZKOŁA”.

          • Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji "Odblaskowa Szkoła”,  której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenie w ruchu drogowym, a także zachęcanie do noszenia odblasków i elementów odblaskowych na drodze.W ramach konkursu  nasza szkoła podjęła   szereg działań. Zostały  zorganizowane atrakcje dla uczniów w postaci: spotkań, konkursów, prelekcji, ćwiczeń oraz zajęć poświęconych bezpieczeństwu.

            DziałanieI                                                                                                                                                                               Wykonanie  gazetki szkolnej  oraz gazetek klasowych  promujących bezpieczeństwo i noszenie odblasków.

            Celem gazetek było zachęcanie uczestników ruchu drogowego, by bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

            DziałanieII                                                                                                                                                                             Promowanie noszenia odblasków podczas spacerów, wyjazdów rowerowych oraz poruszania się na drodze (Odblaskowy spacer)

            Realizując akcję "Odblaskowa szkoła" zorganizowaliśmy  kilkukrotnie „Odblaskowy spacer” dla wszystkich uczniów. W ten sposób  przypominali oni , by podczas wieczornych spacerów czy poruszania się drogą/ poboczem zwiększyć swoje bezpieczeństwo   i dać szansę kierowcy na to, by dojrzał pieszego.

            Działanie III                                                                                                                              Promowanie noszenia odblasków, w ramach akcji Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. 

            Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

            Działanie IV                                                                                                                    Zorganizowanie konkursu plastycznego na plakat-„ Bądźmy bezpieczni”.

            Przeprowadziliśmy ogólnoszkolny konkurs plastyczny  na plakat -„ Bądźmy bezpieczni” . Zadaniem uczniów w tym konkursie  było wspólne zaprojektowanie plakatu promującego  nie tylko noszenie odblasków, ale też szeroko rozumiane  bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prace zostały przedstawione na ogólnym apelu.  Zwycięska praca otrzymała nagrodę.

            DziałanieV                                                                                                                                                                                     Klasowy konkurs na piosenkę lub wiersz

            Kolejnym działaniem w ramach „Odblaskowej Szkoły” był  konkurs  literacko-muzyczny, „Bezpieczni na drodze z odblaskami i nie  tylko”. Podczas apelu przedstawiciele klas zaprezentowali  piosenkę lub wiersz. Oceniano pomysłowość, treść i sposób prezentacji piosenki lub wiersza. Zwycięskiej klasie przypadła zasłużona nagroda.

            DziałanieVI                                                                                                                                                                                     Zajęcia Zajęcia edukacyjne na temat "Udzielania i pomocy osobom przytomnym, nieprzytomnym”.

            W czasie lekcji z Edukacji dla bezpieczeństwa, uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach , a także doskonalili swoje umiejętności praktyczne w tym zakresie. Uczniowie ćwiczyli m. in pozycję boczną bezpieczną, algorytm postępowania z osobą  przytomną i nieprzytomną ,  RKO, jak zgłaszać zdarzenie.

             

             

             

             

             

            Działanie VII
            Rozdawanie odblasków mieszkańcom naszej miejscowości .

            Uczniowie  naszej szkoły  rozdawali mieszkańcom  opaski odblaskowe, odblaski i inne odblaskowe elementy przypominając , że noszenie  takiego detalu lub jaskrawego ubrania zwiększa szansę kierowcy  na zauważenie pieszego czy rowerzysty  wieczorową porą. 

            DziałanieVIII                                                                                                                                                                                              W klasach młodszych zorganizowano zajęcia edukacyjne na temat ,,Bezpieczny pieszy”. Zajęcia teoretyczne zostały  połączone z praktyczną nauką zachowania się przy drodze i podczas przejścia przez jezdnie.

            DziałanieIX
                                                                                                                                                                                                   Zajęcia świetlicowe połączone z wykonywaniem znaków drogowych oraz  z zabawami dotyczącymi bezpieczeństwa.

            Wychowankowie świetlicy  szkolnej  przypomnieli  sobie jakie są  rodzaje znaków drogowych ( znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki zakazu i znaki informacyjne) wykonując wspólnie  prace plastyczne , czytając rymowanki i wiersze związane z bezpieczeństwem oraz  grając w gry i zabawy.

            Działanie X – Próbna ewakuacja szkoły

            Na wniosek Pani Dyrektor – na początku listopada br. przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej została przeprowadzona w naszej szkole próbna ewakuacja. Jej celem było  utrwalenie wiedzy dotyczącej zasad bezpieczeństwa , a zwłaszcza zasady zachowania  i  postępowania w sytuacji zagrożenia.

            I.Filek-Sikora      i   K.Becker                                                                              

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11. listopada to bardzo ważny dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nasz kraj po 123 latach stał się suwerennym państwem. Tak długo trwała niewola Polaków, którzy mieszkali, pracowali, uczyli się na terenie zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego.

            10  listopada w naszej szkole świętowaliśmy kolejną , już 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zostały podzielone na 4 części .

            Na początku miał miejsce montaż słowno – muzyczny .W słowach wierszy, piosenek i pieśni patriotycznych mogliśmy usłyszeć, jak długa i ciężka była droga Polski do upragnionej wolności.

            Czworo  uczniów - narratorów zabrało nas w historyczną podróż, aby przybliżyć tę drogę, którą musiała przejść Polska, by odzyskać wolność. Wypowiedzi narratorów wzbogacone zostały scenkami przedstawiającymi rozbiory i składanie przysięgi przez przedstawicieli 4 grup Polaków. Całości towarzyszyły pieśni i piosenki patriotyczne. 

            Po tej części zaprezentowano taniec z flagami. Widać było, że taniec ten wywarł duże wrażenie na oglądających, którzy gromkimi oklaskami nagrodzili tancerzy.

            Następnie przeszliśmy do trzeciej części naszej uroczystości. Było to wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych. Na sali rozbrzmiewały pieśni z tamtego okresu – „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, „Legiony”, „Rota”, „Żeby Polska była Polską”. Wspólne śpiewanie okazało się bardzo wzruszające.

            Ostatnia część naszej uroczystości to międzyklasowy konkurs na biało-czerwone potrawy. Tutaj uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością! Przekąski, ciasta , desery – wszystkie utrzymane w biało-czerwonej kolorystyce cieszyły oko , a potem podniebienie oglądających.

             

                                                                                                                                   Monika Babicz

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Piątego listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt -  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ustanowiono je w rocznice urodzin Walta Disneya,  popularnego twórcy  animowanych bajek dla dzieci.

             

            Baśnie, bajki i opowiadania fantastyczne pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek często stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci; gdy trzeba rozweselają, bawią i przekazują ważne życiowe prawdy. Pojawiają się w filmach animowanych i przede wszystkim na kartach książek dla dzieci.

            Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek i siódmego listopada 2022 roku zmieniła się w bajkową krainę. W zabawie wzięli udział uczniowie z Oddziału Przedszkolnego oraz klas 1-8, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów z baśni, bajek, filmów. Na szkolnych korytarzach i w klasach można było spotkać m.in. kota w butach, Czerwonego Kapturka, krasnala, pirata, Myszkę Miki, Smerfetkę a także, wróżki, czarodziejki i króla. Chętne osoby mogły opowiedzieć, dlaczego wybrały właśnie tę postać i zdradzić, jak powstawało przebranie. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć.

            Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego internetu warto przypomnieć dzieciom dawne, klasyczne baśnie i bajki. Dzień te jest również doskonałą okazją dla rodziców do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi na wspólnym czytaniu ulubionej bajki.

          • DZIEŃ KANAPKI W NASZEJ SZKOLE

          • W dniu 3 listopada, z okazji Dnia Kanapki zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję zachęcającą do jedzenia zdrowego śniadania, zamiast niezdrowych i kalorycznych przekąsek.

            Tym sposobem członkowie Szkolnego Samorząd Uczniowskiego chcieli zwrócić uwagę na fakt, że śniadanie to podstawowy posiłek, który  pozwala się szybciej rozbudzić i zapewnia energię na następne godziny. Pamiętajmy-zdrowe  „Śniadanie daje moc”, a  zatem nie może go  zabraknąć w naszej diecie.

            I.Filek-Sikora

              

          • Akcja „Szkoła Pamięta”

          • „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w czasie, kiedy w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W tym roku Młodsza Grupa Wiekowa w szczególny sposób przybliżyła postać św. Jana Kantego, patrona naszej szkoły. Święty był także mieszkańcem bliskich nam okolic, a swoim życiem i postępowaniem dał przykład jakimi wartościami należy kierować się w codziennym życiu.

          • Dzień Patrona w Młodszej Grupie Wiekowej

          • W dniu 25 października 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona - świętego Jana Kantego.

            Dzieci z Młodszej Grupy Wiekowej ten uroczysty dzień obchodziły w szkole. Uczniowie zostali zapoznani z życiorysem św. Jana Kantego. Chętnie wysłuchali legend związanych ze Świętym. Wspólnie został odśpiewany hymn szkoły. Uwieńczeniem Dnia Patrona było wykonanie przez dzieci prac plastycznych, które później ozdobiły nasze klasy i korytarz.

            Z racji, że Jan Kanty jest naszym Patronem życzymy sobie byśmy: „czerpali z życia Jana Kantego wzory do naszego postępowania i mimo wielu trudności w naszym codziennym życiu starali się być dobrymi chrześcijanami."

          • Wizyta w Teatrze Groteska oraz w kościele św. Anny w Krakowie

          • Hans Christian Andersen napisał piękny literacko tekst o przygodach brzydkiego kaczątka, które nieakceptowane tylko za to, że wygląda inaczej, przeżyje wiele bolesnych doświadczeń, zanim z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Podczas spektaklu „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Groteska uczniowie z klas I – III mieli okazję zanurzyć się na chwilę w świecie wyobraźni, a także zrozumieć, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym, ponieważ jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Pokazuje też, że niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś jest brzydszy czy biedniejszy.

             

            Następnie udaliśmy się spacerkiem krakowskimi uliczkami w stronę kościoła św. Anny, gdzie znajduje się grób naszego patrona szkoły, św. Jana Kantego. Na miejscu dzieci zapoznały się z krótkim życiorysem świętego i w ciszy pomodliły się przy grobie.

          • Odblaskowy spacer

          • 28 września uczniowie klas I – III w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” wspólnie wybrali się na spacer po najbliższej okolicy. Zostali ubrani w odblaskowe kamizelki. Wydarzenie to miało na celu propagowanie bezpieczeństwa na drodze i zwrócenie dzieciom uwagi na to, jak ważne jest noszenie odblasków, dzięki którym zapobiegamy nieszczęśliwym wypadkom.

          • Pożegnanie lata/powitanie jesieni

          • Dnia 26 września uczniowie klas I - III korzystając z pięknej pogody pierwszych jesiennych dni uczestniczyli  w ognisku klasowym. Impreza tradycyjnie odbyła się przy plebanii kościoła parafialnego w Barwałdzie Dolnym.

             

            O godzinie 8:00 wyruszyliśmy malowniczą trasą Barwałdu w stronę plebanii. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy pieczenie kiełbasek. Chłopcy i dziewczynki integrowali się poprzez wspólną zabawę, grę w piłkę, rozmowy. Ognisko zakończyło się niespodziewanym deszczem. Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i pojedzeni.

          • Laboratoria Przyszłości

          •  Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości!

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Uczniowie będą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać
            w ten sposób praktyczne umiejętności.
            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

            W ramach programu Laboratoria przyszłości do szkoły zakupiono:

            1. Drukarkę 3D.
            2. Sygnis Edu Lab 3D - pakiet podstawowy.
            3. Aparat fotograficzny Sony RX100 III.
            4. Statyw do aparatu i kamery.
            5. Zestaw oświetleniowy: Lampę SOFTBOX ze statywem i żarówką.
            6. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini.
            7. Mikroport Saramonic Blink 500 B1.
            8. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery.
            9. BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem.
            10. Stację lutowniczą HOT AIR z grotem 2w1.
            11. Photony: Robotyka i Sztuczna Inteligencja.

            12. Laboratorium przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne.
            13. Laptop Acer Chromebook Spin 512.
            14. LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw podstawowy.

             

            Mobilne Laboratoria

            Nasza szkoła wysłała również zaproszenie do Mobilnego Laboratorium Przyszłości, w ramach którego odwiedzi nas Ekipa Mobilnego Laboratorium. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Stawiają na praktykę nie teorię. Ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości czyli 16 busów z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem od września 2022r. odwiedzają szkoły,  aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w każdym województwie. Przez najbliższe miesiące pojawią się w szkołach wszystkich powiatów w Polsce.

             

          • Od 12 do 16 września trwa tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

          • Celem akcji Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Formuła kampanii edukacyjno informacyjnej pozwala na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów, samorządu uczniowskiego, rady rodziców, które zostaną przygotowane we współpracy z nauczycielami. Do wspólnych działań szkoły mogą zaprosić przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym z placówek ochrony zdrowia (lekarz, ratownik medyczny), stacji sanitarno-epidemiologicznej.

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 7 W BARWAŁDZIE ŚREDNIM.

          •  

            ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

            1 września 2022r. rozpoczynamy nowy rok szkolny. Zgodnie z ustaleniami Rady Pedagogicznej  Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim organizacja pierwszego dnia w szkole w nowym roku szkolnym przedstawia się następująco:

            Harmonogram rozpoczęcia nowego roku szkolnego:

            ►Godz. 8.00 – Msza Święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023.

            ►Godz. ok. 9.00 – Spotkanie z wychowawcami w klasach.

             

            Klasy I-III – w budynku świetlicy szkolnej z wychowawcami:

            Kl. I -  mgr Iwona Wróbel

            Kl. II – mgr Katarzyna Kopycińska

            Kl. III – mgr Karolina Sermet

             

            Zapraszamy rodziców uczniów klasy I z rodzicami – spotkanie na sali balowej świetlicy szkolnej.

             

            Klasy IV-VIII – w budynku szkoły z wychowawcami:

            Kl. IV – mgr Ewelina Machaj

            Kl. V – mgr Krystyna Becker

            Kl. VI – mgr Monika Babicz

            Kl. VII – mgr Ewa Pacut

            Kl. VIII – mgr Małgorzata Malciak
             

            Informujemy, że w dniu 1 września 2022r. będą wydawane podręczniki dla poszczególnych klas, które każdy uczeń zabierze do domu w celu oprawienia i podpisania.

             

            Drodzy Rodzice!

            W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz w ciągu całego roku szkolnego możemy korzystać z parkingu, który został wybudowany obok nowego supermarketu. Informację przekazuję na prośbę właściciela nowego supermarketu.

            Bardzo proszę o zachowanie bezpieczeństwa i szczególnej ostrożności podczas korzystania  z parkingu, drogi gminnej i terenu przed szkołą oraz o wyczulenie dzieci na zwracanie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.  

            Zapisy do świetlicy szkolnej i środowiskowej odbędą się w dniu 1 września 2022r. u pani Karoliny Korony-Kryjak i pani Barbary Filek. 

            Informuję, że wszystkie ważne informacje dotyczące organizacji życia szkoły będą przekazywane poprzez pocztę dziennika elektronicznego przez dyrektora szkoły oraz wychowawców.

             

            Z wyrazami szacunku Bernadeta Kalęba – Żołnierek

            Dyrektor ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim

          • Podręczniki i ćwiczenia do religii.

          • Podręcznik i ćwiczenia do religii nie wchodzą w skład bezpłatnego podręcznika MEN.
            W związku z powyższym prosimy o zakupienie następujących książek:

             

            Klasa I
            Podręcznik z ćwiczeniami: „Bóg jest naszym Ojcem”

            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa II
            Podręcznik z ćwiczeniami: „Jezus jest naszym Zbawicielem”

            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa III
            Podręcznik z ćwiczeniami: „Przyjmujemy Pana Jezusa”
            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa IV
            Podręcznik: „Słuchamy Pana Boga”
            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa V
            Podręcznik: „Jezus dla człowieka”

            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa VI
            Podręcznik: „Kościół dla człowieka”
            Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa VII
            Podręcznik: „Spotykamy się z żywym Słowem” (może być dostępny dopiero we wrześniu)

            Autorzy: ks. T. Panuś, R. Chrzanowska, M. Lewicka
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

            Klasa VIII
            Podręcznik: „Żyjemy w miłości Boga”
            Autorzy: ks. T. Panuś, R. Chrzanowska, M. Lewicka
            Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

             

          • PÓŁKOLONIA

          • Wakacje to czas przeznaczony dla dzieci na odpoczynek od nauki oraz zregenerowania sił po trudach szkolnych zmagań. Choć rok szkolny się zakończył, zabawa oraz nauka przez zabawę w naszej szkole nadal trwała.

             27 czerwca 2022r. rozpoczęliśmy tygodniową półkolonię, na którą zgłosiło się 19 dzieci. Opiekę nad uczestnikami sprawowali nauczyciele z naszej szkoły. Głównym celem organizowania półkolonii było zapewnienie dzieciom ciekawego, aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w wakacje. Kadra pedagogiczna zapewniła uczestnikom półkolonii urozmaicony i bogaty program opracowany i realizowany tak, aby zainteresować dzieci najbliższym otoczeniem, poznać zabytki kultury materialnej naszego regionu i stworzyć możliwość uczestnictwa w różnych formach kultury, pobudzić i rozwijać aktywność fizyczną oraz doskonalić umiejętności i zainteresowania. Zajęcia sprzyjały integracji uczniów, rozwijaniu bezpiecznych zachowań, wyrabianiu samodyscypliny czy poznawaniu dziedzictwa kulturowego.

             Czas półkolonii był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, wspólnych zabaw, integracji, a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa. Każdego dnia dzieci robiły coś ciekawego i  niepowtarzalnego. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy serdecznie się pożegnali i z uśmiechami na twarzach zakończyli wspólną przygodę. Nie zabrakło również wzajemnych podziękowań za mile spędzony tydzień wakacji.

          • "Ale to już było i nie wróci więcej" Żegnaj Szkoło!

          • Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, wyróżnień i pożegnań. Z naszą szkołą pożegnali się ósmoklasiści, dla których lata spędzone w tej szkole, to historia, a jednocześnie początek nowego czasu.

            Uczniowie pozostałych klas wrócą tutaj po wypoczynku w czasie dwóch miesięcy wakacji. Dyrektor Bernadeta Kalęba – Żołnierek  w swym przemówieniu podkreśliła, że był to rok szczególny, pełen wyzwań. Pogratulowała uczniom, którzy wyróżnili się w nauce, odnieśli sukcesy w konkursach oraz doceniła trud 10 miesięcy wytężonej pracy wszystkich podkreślając, że był to czas wielu doświadczeń, przeżyć i osobistych sukcesów oraz reasumując, że  nie był to łatwy rok, ale wszyscy razem potrafili sobie poradzić, a co więcej pokazali, że można dobrze pracować i osiągać sukcesy na miarę swoich talentów i możliwości. Pani dyrektor podziękowała również nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci i pogratulowała osiągniętych sukcesów. Szczególne podziękowania skierowała w stronę rodziców, którzy pod przewodnictwem pani Moniki Szpak pomagali w realizacji zadań szkoły.  Życzyła wszystkim bezpiecznego, spokojnego i udanego wypoczynku.

            Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego 2021/2022 znajdują się w fotorelacji. 

            No i stało się, mamy upragnione wakacje, na które wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy.

            Miłego i bezpiecznego wypoczynku!

          • 22.06.2022 - Próbna ewakuacja szkoły

          • Wzorem lat ubiegłych, w ostatnich dniach roku szkolnego, we współpracy z OSP w Barwałdzie Górnym, przeprowadzona została w naszej szkole próbna ewakuacja.

            Przećwiczyliśmy ze strażakami sprawne opuszczanie budynku szkoły na wypadek pożaru lub innego niebezpiecznego zdarzenia.  Wszyscy mamy nadzieję, że zdobytej wiedzy nigdy nie będziemy musieć użyć, ale chcemy być przygotowani na ewentualną konieczność ewakuacji.   Strażacy przeprowadzili też z dziećmi i młodzieżą pogadankę na temat bezpiecznych wakacji. Przypomnieli nam m.in. jak zachować się w czasie burzy lub ataku psa, podczas kąpieli czy w kontaktach z nieznajomymi. 

          • Migawki z nietypowych lekcji języka polskiego

          • W mijającym roku szkolnym codzienne lekcje języka ojczystego bywały urozmaicone
            ciekawymi występami uczniów.
            W listopadzie klasa VII zaprezentowała lekturę autorstwa Adama Mickiewicza pt.„Dziady cz. II”. Uczniowie mieli przydzielone role i odpowiednio się do nich przebrali i ucharakteryzowali. Zadbali też o właściwy nastrój. Obrzędowi przewodniczył Guślarz, który czuwał nad całością Wywoływał duchy, które pojawiały się w odpowiedniej kolejności –najpierw dwa Aniołki proszące o ziarna gorczycy, następnie Widmo Złego Pana dręczone przez Chór Ptaków Nocnych, a na końcu Pasterka Zosia. Chór odpowiednio komentował pojawianie się poszczególnych duchów oraz przekazywał pewne nauki moralne.
            Uczniowie doskonale wcielili się w przydzielone im role. Taka lekcja z pewnością pomogła im lepiej zrozumieć i przyswoić sobie treść tej lektury.W mijającym roku szkolnym codzienne lekcje języka ojczystego bywały urozmaicone ciekawymi występami uczniów.W listopadzie klasa VII zaprezentowała lekturę autorstwa Adama Mickiewicza pt.„Dziady cz. II”. Uczniowie mieli przydzielone role i odpowiednio się do nich przebrali i ucharakteryzowali . Zadbali też o właściwy nastrój . Obrzędowi przewodniczył Guślarz, który czuwał nad całością. Wywoływał duchy, które pojawiały się w odpowiedniej kolejności –najpierw dwa Aniołki proszące o ziarna gorczycy, następnie Widmo Złego Pana dręczone przez Chór Ptaków Nocnych, a na końcu Pasterka Zosia. Chór odpowiednio komentował pojawianie się poszczególnych duchów oraz przekazywał pewne nauki moralne.Uczniowie doskonale wcielili się w przydzielone im role. Taka lekcja z pewnością pomogła im lepiej zrozumieć i przyswoić sobie treść tej lektury.

            W kwietniu przyszedł czas na omawianie lektury pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry.
            Na podsumowanie pracy z tym utworem uczniowie kl. VII podzieleni na trzyosobowe grupy mieli zaprezentować jedną ze scen tej komedii, a mianowicie scenę pisania listu dyktowanego Dyndalskiemu przez Cześnika. We fragmencie tym pojawia się również Papkin, który przekonany o otruciu go przez Rejenta winem, spisuje swój testament.
            Występy większości grup to prawdziwe popisy umiejętności teatralnych. Odpowiednie stroje i charakteryzacja dopełniły całości przedsięwzięcia.W kwietniu przyszedł czas na omawianie lektury pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry.Na podsumowanie pracy z tym utworem uczniowie kl. VII podzieleni na trzyosobowe grupy mieli zaprezentować jedną ze scen tej komedii, a mianowicie scenę pisania listu dyktowanego Dyndalskiemu przez Cześnika. We fragmencie tym pojawia się również Papkin, który przekonany o otruciu go przez Rejenta winem, spisuje swój testament.Występy większości grup to prawdziwe popisy umiejętności teatralnych. Odpowiednie stroje i charakteryzacja dopełniły całości przedsięwzięcia.

            Czerwiec to odpowiedni moment na podsumowanie całorocznej pracy klasy 5 z mitologią.
            Na zakończenie zmagań z mitami, uczniowie przebrani za bogów greckich w kolorowym orszaku przeszli po szkole, prezentując się kolejnym klasom. Odwiedzili również przedszkole, gdzie wzbudzili niemałą sensację swoimi przebraniami. Piątoklasiści ustawieni w szeregu przedstawiali kolejno bogów, za których się przebrali, dziedziny, którymi się opiekowali oraz prezentowali atrybuty kojarzące się z poszczególnymi bóstwami.
            Wśród przedstawianych bogów nie mogło zabraknąć: Zeusa, Hery, Posejdona, Hadesa, Ateny, Demeter, Aresa, Dionizosa, Afrodyty, Hestii oraz Heliosa. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych