Etykieta, kindersztuba, savoir-vivre, bon ton – to słowa, które w różnych językach oznaczają ogładę towarzyską, umiejętność zachowania w konkretnych sytuacjach i określonym towarzystwie.
We wtorek, 30 maja 2017 roku klasy szkoły podstawowej i gimnazjum wzięły udział w spotkaniu, którego celem było uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi.
W pierwszej części, po wysłuchaniu piosenki „Kwoka” do słów Jana Brzechwy, uczniowie klasy szóstej przedstawili zasady używania magicznych słów „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję” oraz zwrotów grzecznościowych „dzień dobry” i „do widzenia”. Następnie zachęcali do dbałości o czystość języka polskiego, unikania wulgaryzmów i do wyraźnego wypowiadania słów. Odpowiedzieli też na pytanie, co to znaczy być dżentelmenem. Uzupełnienie stanowiły scenki, ilustrujące typowe sytuacje z codziennego życia. Uczniowie biorący w nich udział, zaprezentowali negatywne i pozytywne zachowania.
Na zakończenie widzowie obejrzeli pokaz mody, podczas którego przedstawiono propozycje ubrań dostosowanych do konkretnych sytuacji – do szkoły, do teatru, na dyskotekę.
Prowadząca uroczystość zaprosiła wszystkich chętnych do korzystania z poradników właściwego wychowania.
Po przerwie ponownie zebraliśmy się w sali świetlicowej, by wziąć udział w turnieju „ABC dobrego wychowania”. Rywalizowały w nim trzy, wcześniej ustalone drużyny, każda składająca się z trzech uczniów. Turniejowe zadania były bardzo zróżnicowane – pytania teoretyczne przeplatały się z praktycznymi konkurencjami. Najlepszą wiedzą wykazała się drużyna złożona z uczennic najmłodszych klas: Zuzanny Piwowarczyk, Klaudii Faber i Emilii Turek. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zwycięski zespół również nagrody.