6 maja uczniowie klas 0–8 wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach pt. „Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne”, prowadzonych przez grupę Zaelektryzowani.
Podczas pokazu dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć niecodzienne eksperymenty z zakresu fizyki i chemii, a także dowiedzieć się więcej o zagrożeniach dla środowiska naturalnego i sposobach jego ochrony. Szczególne emocje wzbudziły doświadczenia z użyciem ciekłego azotu, helu i wodoru, które zachwyciły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.
Warsztaty były nie tylko źródłem wiedzy, ale również doskonałą zabawą. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali eksperymenty, aktywnie uczestniczyli w pokazach i zadawali mnóstwo pytań. Spotkanie okazało się świetnym sposobem na naukę poprzez doświadczenie – wszyscy wrócili z niego pełni wrażeń i nowej wiedzy o otaczającym nas świecie.
Aktualności
Warsztaty „Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne”
- 2
Maj – miesiąc książki w zerówce
Za nami wyjątkowy miesiąc pełen literackich przygód! W ramach obchodów maja – miesiąca książki – dzieci z grupy zerowej wyruszyły w fascynującą podróż przez historię pisma i książki. Poznały etapy powstawania pisma, dowiedziały się, jak dawniej wyglądał papier, mogły z bliska zobaczyć papirus oraz stare, zabytkowe książki.
Nie zabrakło również aktywności praktycznych – dzieci miały okazję zaprezentować swoje ulubione książki kolegom i koleżankom z przedszkola, a także segregować książki według różnych kategorii. Na koniec pokonały literacką ścieżkę sensoryczną, która była świetną zabawą i sposobem na rozwijanie zmysłów.
To był piękny i inspirujący czas, który z pewnością rozbudził w dzieciach jeszcze większą miłość do książek i czytania!
Dzień Dziecka z Kalwarianką
Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego "Kalwarianka" w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza dzieci na wydarzenie organizowane z okazji Dnia Dziecka w dniu 31 maja br. na obiekcie sportowym przy ulicy Mickiewicza 16 w Kalwarii Zebrzydowskiej / kompleks sportowy Kalwarianka/.
“Jubileusz Barwałdu” 700 lat
Stowarzyszenie “Jubileusz Barwałdu” ma zaszczyt zaprosić na obchody 700-lecia Barwałdu, które odbędzie się w dniu 14 czerwca 2025 r. (sobota)
“Aktywny Samorząd”- informacja dla rodziców
"Twarzą w twarz - portret Bolesława Chrobrego"
Dzieci z klas 1- 3 przystąpiły do konkursu organizowanego z okazji 1000-lecia koronacj Bolesława Chrobrego.
Celem konkursu było przedstawienie króla Bolesława Chrobrego w formie portretu, w dowolnej technice plastycznej.
Ważne było uwzględnienie historycznych cech postaci i przekazanie wizerunku w sposób przemyślany.
Sowa- Centrum edukacyjne
27.03 klasy 1- 3 wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki - Sowa.
Sowa to Centrum odkrywania wyobraźni i kreatywności.Wadowicka Sowa składa się z 18 angażujących eksponatów , dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.Wystawę uzupełnia przestrzeń swobodnego tworzenia zwana Majsternią, gdzie każdy bez względu na wiek może zmierzyć się z różnymi zadaniami.
3
Dzień gofra
26.03 dzieci z klasy 2 pod czujnym okiem swojej wychowawczyni wypiekali przepyszne, chrupiące gofry. Dzieci wcieliły się w rolę kucharzy - poznali tajemnice powstawania gofrow. Podczas zajęć omówiono zasady higieny przygotowywania posiłków.Tego dnia zapach wypiekanych gofrow roznosił się po całej szkole. Było słodko, smacznie i kolorowo. Gofry wyszły znakomite.
1
Dzień Fioletowy
25 kwietnia nasze najmłodsze przedszkolaki poznały kolor fioletowy. Jak co miesiąc rodzice postarali się, aby każdy przedszkolak miał na sobie fioletowy element garderoby
Realizując innowację dzieci zgromadziły fioletowe zabawki, szukały fioletowych przedmiotów w swojej sali, rozwiązywały zagadki obrazkowe i poznały fioletowe kwiaty. Ponadto dzieci stymulowały zmysł dotyku poprzez wyszukiwanie drobnych przedmiotów zatopionych w fioletowej galaretce. Była również zabawa z rozbijaniem fioletowych kostek lodu za pomocą młotków. Maluszki miały także okazję spróbować fioletowych winogron oraz zrobić własnoręcznie fioletową bransoletkę. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną - kwitnące gałązki bzu.
12
"ZBIÓRKA KARMY dla Fundacji KOTAK"
Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę karmy i potrzebnych rzeczy dla fundacji KOTAK.
Dzięki Waszemu wsparciu zwierzaki będą miały pełne miski, ciepłe posłania i wszystko, czego im potrzeba do szczęścia.
Dziękuję wszystkim którzy pomogli w zbiórce .Dobro wraca!
Opiekun Szkolnego Koła Wolontaratu
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2025/2026
Uprzejmie informujemy, iż rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Powiatu Wadowickiego na rok szkolny 2025/2026 będzie przeprowadzona podobnie jak w roku ubiegłym za pomocą systemu Omikron (Kompleksowy System Rekrutacji Asseco). W załączeniu przesyłamy informację dot. rekrutacji za pośrednictwem tego systemu. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych logują się samodzielnie.
" ZRÓBMY COŚ WSPÓLNIE DLA ZIEMI"
Dzień Ziemi – 22 kwietnia
Z okazji Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski wspolnie z uczniami klasy piątej przeprowadził krótkie warsztaty promujące ideę „zero waste”. Uczniowie dowiedzieli się, jak ograniczać produkcję odpadów, ponownie wykorzystywać przedmioty codziennego użytku oraz jak dbać o środowisko w prosty, codzienny sposób.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!
"Działajmy razem na rzecz Ziemi!"
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – wyjątkowy moment, by zatrzymać się i pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla dobra naszej planety.
Z tej okazji uczniowie klasy szóstej stworzyli plakat promujący troskę o środowisko.
Ich praca to nie tylko kolorowe obrazy, ale i ważne przesłanie: każda mała zmiana ma znaczenie. Pokazali, że wspólnie możemy zrobić wiele dobrego – bo Ziemia jest naszym wspólnym domem.
Plakat powstał w ramach szkolnego konkursu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.
Wielkanoc - życzenia
TRADYCYJNY STÓŁ WIELKANOCNY
Stół wielkanocny w Polsce to miejsce szczególne, pełne symbolicznych potraw i dekoracji, które podkreślają radość ze Zmartwychwstania. Centralnym punktem jest śniadanie wielkanocne, rozpoczynane modlitwą i dzieleniem się poświęconym jajkiem. Na stole nie brakuje tradycyjnych dań, takich jak żurek, biała kiełbasa, mazurek czy baranek z masła
Uczniowie wykonali plakaty przedstawiające tradycyjny stół wielkanocny.Jest to twórczy sposób na wyrażenie świątecznych tradycji i symboli.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
1
CZAS NA HERBATĘ
Po raz kolejny Samorząd Uczniowski zorganizował Tea Time, którego celem było stworzenie okazji do swobodnej rozmowy i budowania relacji między uczestnikami.
Opiekun SU
Europa- Owczarek Bergamo
Podczas zajęć dzieci odkryły kolejny kontynent - Europę, a bohaterem był Owczarek Bergamo. Przedszkolaki poznały nie tylko historię tej rasy, ale także jej charakterystyczne cechy fizyczne oraz rolę, jaką pełnił w tradycyjnym życiu ludzkim.
Bergamasco wyróżnia się niezwykłą, szorstką sierścią, która tworzy dredy, stanowiące naturalną ochronę przed surowymi warunkami atmosferycznymi, a także z procesem formowania sierści, który jest jednym z najciekawszych aspektów tej ras.
W aktywizującej części zajęć dzieci wyklejały makietę psa dredami z bibuły - tworząc sylwetę Bergamo. Następnie własnymi siłami musiały przenieść ciężki worek z karmą by nakarmić czworonoga.
Owczarek Bergamo stał się także wstępem do rozmowy o adaptacjach zwierząt do warunków środowiskowych. Przedszkolaki dowiedziały się, jak niektóre cechy, takie jak gęsta sierść, pomagają zwierzętom przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych. Dodatkowo, porównując różne zwierzęta, dzieci odkryły, jak każda rasa, a także każde zwierzę w danym środowisku, pełni określoną rolę w ekosystemie, co dostarczało im wiedzy na temat ochrony przyrody.
Wizyta w Centrum Pszczelarstwa Apilandia
Dnia 26 marca 2025 roku przedszkolaki z grupy Misie i Zerówka udały się na wycieczkę do Apilandii – miejsca, które jest prawdziwym rajem dla miłośników pszczół i miodu. Dzieci miały okazję poznać fascynujący świat tych pracowitych owadów oraz dowiedzieć się, jak wygląda proces produkcji miodu.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w interaktywnym muzeum. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o życiu pszczół, ich roli w przyrodzie oraz o tym, jak ważne są dla nas wszystkie produkty pszczele. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których mogły spróbować swoich sił w tworzeniu świec woskowych.
6
Dzień Zielony w grupie “Jeżyki”
Wiosna to pora roku, która szczególnie kojarzy nam się z zieleniną, dlatego też ten właśnie kolor poznały nasze maluszki w ramach realizacji innowacji w marcu.
W czasie zajęć przedszkolaki zgromadziły zabawki i przedmioty w kolorze zielonym. Podejmowały szereg zadań i czynności rozwijających sprawność manualną i fizyczną. Ćwiczyły precyzje ruchów dłoni podczas zabaw z klamerkami i pęsetami. Pokonywały tor przeszkód, bawiły się zielonymi piłeczkami i woreczkami. Założyły własną hodowlę cebuli i fasoli. Próbowały zielonych owoców, samodzielnie komponowały kanapki z dodatkiem zielonych warzyw.
Zwieńczeniem zajęć był wiosenny spacer z Marzanną, podczas którego wszystkie przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę.17
PROMUJEMY ZDROWE ODŻYWIANIE
W ramach promowania zdrowego jedzenia wykonywaliśmy kanapki pełne odżywczych składników .Każdy uczeń zaprezentował własny pomysł .
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
2
Archiwum Aktualności