• Innowacja

• Podsumowanie realizacji innowacji pedagogicznej „Mali czytelnicy” w przedszkolu

W naszym przedszkolu od października realizowana była innowacja pedagogiczna „Mali czytelnicy”. Na jej potrzebę zorganizowane zostały powszechnie dostępne kąciki książki. Przez cały okres trwania innowacji dzieci uzupełniały zbiory o nowe pozycje, układały książki na półkach, pomagały w naprawianiu zniszczonych książeczek. W każdy piątek dzieci miały możliwość wypożyczenia książki do domu.

Codziennie w każdej grupie odbywało się głośne czytanie bajek przez min. 15 minut, raz w tygodniu dzieciom czytał zaproszony członek rodziny wybranego dziecka.

Organizowane były także wyjścia do biblioteki, w trakcie których przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze zbiorami literatury dziecięcej, a także dowiedzieć się wszystkiego na temat pracy bibliotekarza.

Dzieci zapoznały się z utworami wybranych autorów literatury dla dzieci m.in. Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka. Do przeczytanych wierszy i bajek tworzyły ilustracje. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się bierze papier oraz jak powstaje książka, a także zapoznały się z zawodami związanymi z powstawaniem książki.

Raz w miesiącu nasze przedszkole odwiedzały uczniowie z klasy trzeciej, którzy czytali wybrane przez przedszkolaków bajki. Ponadto inicjowane były swobodne zabawy teatralne i dramowe. Dzieci tworzyły kukiełki, wcielały się w postacie z bajek, urządzały dla siebie przedstawienia.

W październiku i w maju odbyły się wyjazdy do Wadowickiego Centrum Kultury, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć przedstawienia pt. „Baśnie Braci Grimm”, oraz „ Piękna i Bestia”.  Przedszkolaki zaprezentowały także społeczności lokalnej Jasełka, a także występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka, oraz przedstawienia teatralne pt. „Bajkowe życzenia” oraz „ Przygody niegrzecznej żabki”  z okazji Dnia Mamy i Taty.

Rodzice czynnie włączali się w promowanie czytelnictwa wśród dzieci poprzez cotygodniowe wizyty w przedszkolu, a także poprzez przygotowanie dla dzieci przedstawienia teatralnego pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, w którym wcielili się w aktorów.

Zaproponowana przez nas działalność innowacyjna pozwoliła dzieciom na rozwinięcie umiejętności aktywnego słuchania, wzrost koncentracji uwagi na słuchanym tekście oraz na zapoznanie się z twórczością poetów i pisarzy literatury dziecięcej. Przedszkolaki wyrobiły sobie również nawyk dbania o książki i odkładania ich na wyznaczone miejsce. U dzieci znacznie rozwinęło się zainteresowanie czytaniem i pisaniem, a także poszerzył się ich zakres słownictwa. Przedszkolaki chętnie brały udział w przedstawieniach, uczyły się nowych ról, tworzyły kukiełki i ilustracje do bajek. Rozwinęły się także ich uzdolnienia artystyczne: recytatorskie, aktorskie i plastyczne.

Zobacz zdjęcia: https://spbarwaldsr.edupage.org/album/?#gallery/21