• ZABAWY USPRAWNIAJĄCE ROZWÓJ DŁONI, PALCÓW I PRECYZYJNYCH RUCHÓW RĘKI

        • Ćwiczenia motoryki małej są bardzo ważne w zakresie nabywania i doskonalenia czynności szkolnych: pisania i czytania. Istnieje  ścisłe powiązanie precyzyjnych ruchów ręki z rozwojem mowy. Ćwiczenia motoryki małej mają jeszcze jedną wielką zaletę – ciekawie „podane”, zaproponowane w formie zabawy, odciągają dziecko od zabawek grających czy urządzeń elektronicznych. Możemy mieć pewność, że taka aktywność i zaangażowanie w ćwiczenia rozwijające rękę, przyniesie tylko wymierne korzyści.

          Samodzielne ubieranie się, próby zakładania skarpet to doskonałe ćwiczenie motoryczne u dzieci.

           Zabawa z klamerkami w rozwieszanie prania. Wystarczy rozwiesić dziecku kawałek sznurka lub pozwolić zapinać klamerki na osłonce od kwiatka i gotowe. W zadaniu tym chodzi o nacisk paluszków.

          Przesypywanie ziaren, kaszy makaronu lub innych. Zanurzanie dłoni w misce z kaszą, fasolą, grochem, i innymi ziarnami to rewelacyjna gimnastyka dla ręki.

          Rysowanie po ziemi długim patykiem, rysowanie kredą po chodnikach Prosta zabawa, a doskonale wpływa na rozwój dziecięcych dłoni.  Doskonałe zajęcie podczas spacerów.

          Zgniatanie kulek z niepotrzebnych kartek papieru to doskonała i darmowa metoda ćwiczenia dziecięcych dłoni. Najpierw dziecko robi kulkę z papieru, a potem musi papier dokładnie wyprostować i tak kilka minut na zmianę.

          Nawlekanie koralików, makaronu, guzików czy przewlekanie sznurowadeł. Polecam zabawy z gotowymi szablonami lub takimi, które można zrobić samodzielnie przy użyciu sztywnej tektury, dziurkacza i sznurówek.

          Lepienie, ugniatanie, wyklejanie z plasteliny, modeliny, ciasta lub innych mas plastycznych.

          Malowanie rękami.. Kolejnym etapem rozwoju jest malowanie farbami i zamalowywanie dużych powierzchni przy użyciu pędzla.

           

          Cięcie nożyczkami i żmudna nauka wycinania, w późniejszej kolejności cięcie po linii wycinanie konkretnych kształtów.

           

          Przykręcanie, odkręcanie. Narzędzia i klocki do skręcania - wkładając w otwory, manipulując kluczem, dziecko ćwiczy umiejętności motoryczne i precyzyjne ruchy palców. Umiejętność ta będzie później wykorzystywana podczas nauki pisania szlaczków i pierwszych literek.

           

          Przesypywanie ziaren kaszy, ryżu, grochu z jednego pojemnika do drugiego.

           

          Poszukiwanie skarbów. Do pudełka wsypujemy kaszę, ryż, ryż, kukurydzę itp.  W środku chowamy drobne przedmioty. Zadaniem dziecka  jest włożyć rękę i poszukać wszystkich „skarbów”.

  • Galeria zdjęć

      brak danych