• Wspieraj swoje dziecko

Pandemia koronawirusa wywołuje w nas uczucie lęku, stresu i niepewności. Uczucia te mogą pojawiać się także u dzieci. Jeśli będziemy z nimi w kontakcie, mamy szansę wyczuć ich potrzeby i adekwatnie na nie odpowiedzieć.

Jak pomóc dziecku?

1. Jeśli potrzebna jest rozmowa na temat pandemii, należy pamiętać o dostosowaniu informacji do ich wieku. Nie wchodząc w szczegóły, warto przedstawiać fakty. Zadbajmy o to, aby rozmowa przebiegła w spokojnej atmosferze.

2. Warto przypomnieć również dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.

3. Zorganizuj dzień, czyli ułóż w miarę stały plan dnia. Ważne jest, by rodzice stworzyli harmonogram, który obejmuje czas na zabawę, możliwość bezpiecznego kontaktu z równieśnikami i najbliższymi, czas na wykonanie pracy domowej oraz aktywność fizyczną.

4.Pozwól dziecku odczuwać emocje. Rozmawiajmy z dziećmi o emocjach. Może ono bać się śmierci, utraty bliskich lub samego zachorowania. Absolutnie nie oszukujmy dzieci, przyznawajmy się, jeśli tak jest, że też czegoś nie wiemy, że też mamy obawy, szukajmy wspólnie odpowiedzi.

5.Rozmawiamy z dzieckiem o jego nauce, interesujmy się tym, jak sobie radzi

6. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu. W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważne jest odnajdywanie sobie takiej rozrywki, która pozwoli nam rozproszyć myśli. Możecie spędzać wieczór na wspólnej zabawie lub gotować razem posiłki.

7. Starajmy się kontrolować swoje zachowanie. Oczywiste jest, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Jednak ważne, jest żebyśmy zrobili wszystko, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami. Może to oznaczać powstrzymywanie emocji, co dla wielu okaże się trudne, ale warto pamiętać,że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa i są za nie odpowiedzialni!

8. Chwal, doceniaj i motywuj ! - Stosując pochwały wzmacniamy pożądane zachowania

9. Pamiętaj o zasadzie:

Przyjemność przed nauką czyni naukę karą, natomiast przyjemność po nauce czyni naukę czynnością zyskowną.