• Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia 2020/2021

WOLONTARIAT/ „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

W roku szkolnym 2020/2021 kilka dziewczynek z klasy VII (Klaudia Bielarz, Julia Ciesielczyk, Julia Jarosz, Wiktoria Mikołajczyk, Weronika Łopata, Emilia Turek) podjęło decyzję o udziale w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Nasza szkoła została zgłoszona do udziału. Został napisany projekt oraz podjęto działania, które zostały w nim zawarte. Niestety z powodu zamknięcia szkół i przejścia przez uczniów na nauczanie zdalne, nie udało się zrealizować wszystkich zamierzonych działań. Chodzi tutaj o takie akcje, które wymagają pobytu uczniów w szkole. Działania, które podjęto to:

* Udział w akcji „BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA” w ramach Dnia Papieskiego. Młodzież stała po każdej Mszy świętej przy bramach wyjściowych kościoła parafialnego w Barwałdzie Dolnym zbierając do puszek datki. Zebrane pieniądze zostały przekazane przez księdza Proboszcza na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

* Przeprowadzenie zbiórki żywności, środków chemicznych oraz produktów dla niemowląt dla ubogiej rodziny z powiatu wadowickiego, w której znajduje się matka samotnie wychowująca półroczne dziecko ("Świąteczna Paczka"). Zebrane produkty zostały przekazane Zespołowi Charytatywnemu działającemu przy parafii św. Erazma BM w Barwałdzie Dolnym.

* Zorganizowanie zbiórki pieniędzy dla chorej Cecylii. Zebrana kwota wraz z życzeniami świątecznymi została przekazana rodzinie.

* Przez cały rok szkolny 2020/2021 prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek, które są przekazywane Rodzicom Karolka z Barwałdu Górnego oraz Mateusza z Barwałdu Średniego, którzy borykają się ze skutkami dziecięcego porażenia mózgowego.

* W ciągu całego roku szkolnego zbierane są również baterie. Otrzymane za nie pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne.

* Już od kilku lat nasza szkoła pozyskuje środki pieniężne na opłacenie szkoły dla Anity Nahwera z Rushooki w Ugandzie  w ramach akcji “Adopcja serca na odległość. Dziewczynka pochodzi z wielodzietnej rodziny – ma 11 rodzeństwa i rodzina nie miała możliwości, by opłacić Anicie szkołę. W tym roku szkolnym sfinansowaliśmy dziewczynce kolejny rok nauki oraz internat. Aby zdobyć potrzebną kwotę zostały zorganizowane następujące akcje:

a) akcja „Grosik do grosika, by mogła uczyć się Anita”, w czasie której uczniowie naszej szkoły zbierali do puszek drobne monety.

b) kiermasz walentynkowy, w czasie którego zostały rozprowadzane kartki walentynkowe oraz drobne słodkie upominki. Część pieniędzy zebranych w czasie kiermaszu zostało przekazane w ramach akcji "Adopcja serca na odległość” na opłacenie szkoły dla Anity;

c) brakującą kwotę przekazali anonimowi darczyńcy.

* W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła również do akcji „Wyślij pączka do Afryki 2021”. Na konto Fundacji Kapucyni i Misje została przelana zebrana kwota, która wraz z ofiarami od innych darczyńców zostanie przeznaczona na opłacenie posiłków dla osieroconych dzieci, lekarstwa dla chorych, czystą i zdrową wodę oraz wiele innych dobrych rzeczy.

* Nasza szkoła pozostaje w stałym kontakcie z misjonarzami z Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego MUTIMA działającego przy klasztorze oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

* Prowadzona jest także korespondencja z adoptowaną Anitą w języku angielskim. Dzięki tym listom mamy możliwość bliżej poznać kulturę i środowisko, w których żyje Anita.

* Przez cały rok szkolny trwa pomoc w nauce dzieciom z klas młodszych. Od momentu przejścia przez uczniów na nauczanie zdalne, pomoc ta ograniczyła się do pomocy młodszemu rodzeństwu.

* Na początku projektu zostały rozpoznane potrzeby wśród osób starszych mieszkających na terenie Barwałdu Średniego. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej jakakolwiek pomoc związana z kontaktem bezpośrednim została zawieszona. Taką pomoc podjęli rodzice (pomoc w zakupach, sprzątaniu i innych pracach domowych), chyba że dotyczyło to osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym (babcie, dziadkowie). Przed świętami Bożego Narodzenia przez uczniów naszej szkoły zostały wykonane kartki świąteczne i wraz z życzeniami. Dostarczono je do skrzynek pocztowych osób starszych oraz mieszkających samotnie.

* Przygotowano podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek oraz całej służby zdrowia, którzy z narażeniem własnego zdrowia leczą i opiekują się zarażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 i przesłano te podziękowania do szpitali w regionie.