• Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia owsicy
          w Przedszkolu w Zespole Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.

Cel procedury:

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w Przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się owsicy w placówce.

Zakres procedury:

Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia owsicy w Przedszkolu.

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności:

1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czy u dziecka nie występuje świąd w okolicach odbytu, a który występuje intensywnie w nocy ( może być, min. przyczyną bezsenności).

2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi

przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się owsicy w placówce.

3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia owsicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu                 w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy

Sposób prezentacji procedur:

1. Ogłoszenie na stronie internetowej Przedszkola.

2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach z rodzicami.

3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

Tryb dokonywania zmian w procedurze

1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.
          2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Sposób postępowania na wypadek zgłoszenia przez rodzica zachorowania dziecka na owsicę:

►W przypadku stwierdzenia owsików u dziecka przez rodzica, niezwłoczne poinformowanie dyrektora lub nauczyciela o zaistniałym fakcie.

►W przypadku stwierdzenia owsików u dziecka przez nauczyciela, niezwłoczne poinformowanie rodziców lub opiekunów dziecka o zaistniałym fakcie.

►Powiadomienie rodziców uczęszczających do przedszkola o przypadku zachorowania dziecka na owsicę.

►Zarządzenie jeszcze częstszych niż obowiązkowo dezynfekcji i dezynsekcji wszystkich pomieszczeń przedszkolnych.

►Zobowiązanie nauczycieli do przeprowadzenia dodatkowych pogadanek i prelekcji na temat higieny rąk.

Bernadeta Kalęba-Żołnierek

Dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim