Scenariusze lekcji
KONSPEKT
Przedmiot: WDŻ
Klasa: III Gimnazjum
Nauczyciel: mgr Katarzyna Kopycińska
Temat: Życie jako fundamentalna wartość.
I. GŁÓWNE ZAŁOŻENIA LEKCJI:
Przedstawienie uczniom koniecznych uwarunkowań do powstania życia ludzkiego.
II. CELE LEKCJI:
Wiedza
Uczeń pozna:
- konieczne uwarunkowania do powstania życia człowieka,
- „jeden z cudów przyrody”,
- początek życia człowieka do narodzin.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
- wskazać ważne etapy rozwojowe życia człowieka w okresie prenatalnym,
- szanować osobę ludzką od momentu poczęcia.
Postawy
Uczeń uświadomi sobie:
- wartość życia ludzkiego od momentu poczęcia,
- wagę odpowiedzialności w sferze seksualnej,
- własną odpowiedzialność za życie,
- postawę szacunku wobec każde istoty poczętej.
III. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Film „Od poczęcia: dziecko” (DVD).
- Gra „Milonerzy” w LearningApps.
2. Ksero z podręcznika Wędrując ku dorosłości, s. 141-143; 147-149.
3. Karty pracy z ćwiczeń Wędrując ku dorosłości, s. 64.
4. Komputer i projektor.
IV. METODY I FORMY PRACY:
Rozmowa kierowana, miniwykład, metoda poszukiwań, stawianie problemów, praca z tekstem, projekcja filmu „Od poczęcia: dziecko” – 16 min. pod koniec lekcji, rozmowa po filmie: wrażenia, uwagi, zapytania, refleksje, karty pracy, gra „Milonerzy”.
V. PRZEBIEG LEKCJI:
WSTĘP:
1. Przywitanie się z klasą.
2. Sprawdzenie obecności uczniów.
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Poinformowanie uczniów o czym będzie lekcja.
ROZWINIĘCIE:
1. Uświadomienie uczniom, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia. W starożytnych Chinach noworodkowi przychodzącemu na świat dopisywano w metryce jeden rok. Ułatwiało to ludziom zrozumienie i uświadomienie, że okres życia w łonie matki jest ważnym, najwcześniejszym etapem rozwoju człowieka.
- przytoczenie cytatu z książki prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, lekarza ginekologa-położnika:
„ Życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Nazwijmy ją chwilą zero. Już po pierwszej sekundzie po nastaniu chwili zero zostało ustalone, że: osiągniesz 176 cm wzrostu, włosy twoje będą ciemne i kręcone, wargi wąskie, podbródek z dołeczkiem, nos nieco zadarty; że jesteś dziewczynką lub chłopcem....właściwe narodziny następują w chwili połączenia się dwóch maleńkich gamet w jeden samoistny twór; poród więc nie oznacza początku życia, jest on tylko przejściem z jednego środowiska w drugie” .
- wskazanie na to, że wszelkie próby sytuowania „początku” człowieka jako człowieka gdzieś między zapłodnieniem a narodzinami są z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ życie ludzkie jest procesem ciągłym, a jego faza prenatalna jest nadto tak dynamiczna, że nie można wyznaczyć w niej jakichkolwiek granic człowieczeństwa:
Dla przykładu w okresie pierwszych 9 miesięcy życia w łonie matki masa człowieka powiększa się średnio 11 milionów razy, od chwili urodzenia do wieku dojrzałego – tylko 22 razy.
- przytoczenie przykładu szybkości wzrostu dziecka w pierwszych 10 tygodniach:
Dziecko w łonie matki jest jak:
ziarnko maku - 2 tydzień,
pestka jabłka - 5 tydzień,
fasola- 6 tydzień,
mała truskawka - 7 tydzień
śliwka węgierka - 8 tydzień,
jajko - 10 tydzień.
2. Omówienie płodności mężczyzny i zdrowie w sferze płciowości.
3. Omówienie płodności kobiety i jej zdolność do prokreacji.
4. Wymienienie niezbędnych warunków do poczęcia dziecka.
5. Początek życia – jeden z cudów natury i rozwój życia człowieka w łonie matki – fascynująca przygoda – „Od poczęcia: dziecko” - film.
ZAKOŃCZENIE:
1. Rozmowa po filmie: wrażenia, uwagi, zapytania, refleksje. Zwrócenie uwagi na szacunek dla każdego człowieka od momentu poczęcia. Postawa ojca i postawa matki wobec nowonarodzonego dziecka.
2. Rozdanie kart pracy oraz tekstów na temat rozwoju poczętego dziecka w łonie matki.
3. Sprawdzenie zdobytej w czasie zajęć wiedzy nt. poczęcia podczas gry „Milonerzy”.
4. Pożegnanie.
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji plastyczno- technicznej
dla klasy II
Prowadzący: Ewelina Mirocha
Temat bloku: Kończy się lato
Temat dnia: Owocowe królestwo
Temat: „Owoce i warzywa”- martwa natura
Cele ogólne:
- rysowanie martwej natury
Cele operacyjne:
Uczeń:
- ogląda obrazy przedstawiające martwą naturę
- rozplanowuje elementy na kartce
- dobiera odpowiednio proporcje, barwy
- wykonuje szkic pracy
- dba o estetykę swojej pracy
Metody:
-słowna: objaśnienie, rozmowa
-percepcyjna: pokaz
-czynna: stawianie zadań do wykonywania
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce: kartka z bloku technicznego, ołówek, kredki, obrazy przedstawiające martwą naturę
w formie prezentacji Power Point, gruszki
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu:
a) rozwiązanie rebusu z hasłem martwa natura
b) oglądanie obrazów przedstawiających martwą naturę; rozmowa na temat tego, co
przedstawiają obrazy (pokaz obrazów w formie prezentacji Power Point na tablicy
multimedialnej)
c) próba zdefiniowania przez uczniów czym jest martwa natura
2. Czynności organizacyjno-porządkowe.
Przygotowanie przez uczniów przyborów potrzebnych do wykonania pracy plastycznej.
3. Przygotowanie przez nauczyciela kompozycji z gruszek. Omówienie kompozycji.
4. Praca dzieci:
a) rozplanowanie ułożenia owoców na kartce, dobranie odpowiednich proporcji
b) wykonanie szkicu
c) kolorowanie pracy
4. Ocena prac uczniów i wybór najstaranniej wykonanych prac na gazetkę.
5. Wykonanie wystawy prac przedstawiających martwą naturę w sali lekcyjnej