• Scenariusze lekcji

        • KONSPEKT

           

          Przedmiot: WDŻ

          Klasa: III Gimnazjum

          Nauczyciel: mgr Katarzyna Kopycińska 

          Temat: Życie jako fundamentalna wartość.

           

          I.                  GŁÓWNE ZAŁOŻENIA LEKCJI:

          Przedstawienie uczniom koniecznych uwarunkowań do powstania życia ludzkiego.

           

          II.                 CELE LEKCJI:

          Wiedza

          Uczeń pozna:

          • konieczne uwarunkowania do powstania życia człowieka,
          • „jeden z cudów przyrody”,
          • początek życia człowieka do narodzin.

          Umiejętności

          Uczeń potrafi:

          • wskazać ważne etapy rozwojowe życia człowieka w okresie prenatalnym,
          • szanować osobę ludzką od momentu poczęcia.

          Postawy

          Uczeń uświadomi sobie:

          • wartość życia ludzkiego od momentu poczęcia,
          • wagę odpowiedzialności w sferze seksualnej,
          •  własną odpowiedzialność za życie,
          •  postawę szacunku wobec każde istoty poczętej.

           

          III.                ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

          1. Film „Od poczęcia: dziecko” (DVD).
          2. Gra „Milonerzy” w LearningApps.

          2.    Ksero z podręcznika Wędrując ku dorosłości, s. 141-143; 147-149.

          3.    Karty pracy z ćwiczeń Wędrując ku dorosłości, s. 64.

          4.    Komputer i projektor.

           

          IV.                 METODY I FORMY PRACY:

          Rozmowa kierowana, miniwykład, metoda poszukiwań, stawianie problemów, praca z tekstem, projekcja filmu „Od poczęcia: dziecko” – 16 min. pod koniec lekcji, rozmowa po filmie: wrażenia, uwagi, zapytania, refleksje, karty pracy, gra „Milonerzy”.

           

          V.                PRZEBIEG LEKCJI:

           

          WSTĘP:

          1.       Przywitanie się z klasą.

          2.       Sprawdzenie obecności uczniów.

          3.       Zapisanie tematu lekcji.

          4.       Poinformowanie uczniów o czym będzie lekcja.

           

          ROZWINIĘCIE:

          1. Uświadomienie uczniom, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia. W starożytnych Chinach noworodkowi przychodzącemu na świat  dopisywano w metryce jeden rok. Ułatwiało to ludziom zrozumienie i uświadomienie, że okres życia w łonie matki jest ważnym, najwcześniejszym etapem rozwoju człowieka.

          1. przytoczenie cytatu z książki prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, lekarza ginekologa-położnika:

           „ Życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Nazwijmy ją chwilą zero. Już  po pierwszej sekundzie po nastaniu chwili  zero zostało ustalone, że: osiągniesz 176 cm wzrostu, włosy twoje będą ciemne i kręcone, wargi wąskie, podbródek z dołeczkiem, nos nieco zadarty; że jesteś dziewczynką lub chłopcem....właściwe narodziny następują w chwili połączenia się dwóch maleńkich gamet w jeden samoistny twór; poród więc nie oznacza początku życia, jest on tylko przejściem z jednego środowiska w drugie”  .

          1. wskazanie na to, że wszelkie próby sytuowania „początku” człowieka jako człowieka gdzieś między zapłodnieniem a narodzinami są z góry skazane na niepowodzenie, ponieważ życie ludzkie jest procesem ciągłym, a jego faza prenatalna jest nadto tak dynamiczna, że nie można wyznaczyć w niej  jakichkolwiek granic człowieczeństwa:

           

          Dla przykładu w okresie pierwszych 9 miesięcy życia w łonie matki masa człowieka powiększa się  średnio 11 milionów razy, od chwili urodzenia do wieku dojrzałego – tylko 22 razy.

          1. przytoczenie przykładu szybkości wzrostu dziecka w pierwszych 10 tygodniach:

          Dziecko w łonie matki jest   jak:

          ziarnko maku - 2 tydzień,

          pestka jabłka - 5  tydzień,

          fasola- 6 tydzień,

          mała truskawka - 7 tydzień

          śliwka węgierka - 8 tydzień,

          jajko - 10 tydzień.

          2. Omówienie płodności mężczyzny i zdrowie w sferze płciowości.

          3. Omówienie płodności kobiety i jej zdolność do prokreacji.

          4. Wymienienie niezbędnych warunków do poczęcia dziecka.

          5. Początek życia – jeden z cudów natury i rozwój życia człowieka w łonie matki – fascynująca przygoda – „Od poczęcia: dziecko” - film.

           

          ZAKOŃCZENIE:

          1. Rozmowa po filmie: wrażenia, uwagi, zapytania, refleksje. Zwrócenie uwagi na szacunek dla każdego człowieka od momentu poczęcia. Postawa ojca i postawa matki wobec nowonarodzonego dziecka.

          2. Rozdanie kart pracy oraz tekstów na temat rozwoju poczętego dziecka w łonie matki.

          3. Sprawdzenie zdobytej w czasie zajęć wiedzy nt. poczęcia podczas gry „Milonerzy”.

          4. Pożegnanie.

           

          Scenariusz zajęć z zakresu edukacji plastyczno- technicznej

          dla klasy II

           

          Prowadzący: Ewelina Mirocha

          Temat bloku: Kończy się lato

          Temat dnia: Owocowe królestwo

          Temat: „Owoce i warzywa”- martwa natura

          Cele ogólne:

          - rysowanie martwej natury

          Cele operacyjne:

          Uczeń:

          - ogląda obrazy przedstawiające martwą naturę

          - rozplanowuje elementy na kartce

          - dobiera odpowiednio proporcje, barwy

          - wykonuje szkic pracy

          - dba o estetykę swojej pracy

          Metody:

          -słowna: objaśnienie, rozmowa

          -percepcyjna: pokaz

          -czynna: stawianie zadań do wykonywania

          Formy pracy:

          - indywidualna

          - zbiorowa

          Pomoce: kartka z bloku technicznego, ołówek, kredki, obrazy przedstawiające martwą naturę

          w formie prezentacji Power Point, gruszki

          Przebieg zajęć

          1. Wprowadzenie do tematu:

          a) rozwiązanie rebusu z hasłem martwa natura

          b) oglądanie obrazów przedstawiających martwą naturę; rozmowa na temat tego, co

          przedstawiają obrazy (pokaz obrazów w formie prezentacji Power Point na tablicy

          multimedialnej)

          c) próba zdefiniowania przez uczniów czym jest martwa natura

          2. Czynności organizacyjno-porządkowe.

          Przygotowanie przez uczniów przyborów potrzebnych do wykonania pracy plastycznej.

          3. Przygotowanie przez nauczyciela kompozycji z gruszek. Omówienie kompozycji.

          4. Praca dzieci:

          a) rozplanowanie ułożenia owoców na kartce, dobranie odpowiednich proporcji

          b) wykonanie szkicu

          c) kolorowanie pracy

          4. Ocena prac uczniów i wybór najstaranniej wykonanych prac na gazetkę.

          5. Wykonanie wystawy prac przedstawiających martwą naturę w sali lekcyjnej

  • Galeria zdjęć

      brak danych